Bloomberg'den kritik seçim süreci yorumu: Erdoğan yine sinirden küplere binecek

Bloomberg'den kritik seçim süreci yorumu: Erdoğan yine sinirden küplere binecek
ABD'li medya kuruluşu Bloomberg, Erdoğan'ın son bir haftası hakkında zehir zemberek bir analiz kaleme aldı. Erdoğan'ın art arda reddedilmesini gündemine alan Bloomberg, "Erdoğan'ın gerilemeler yaşadığı hafta kritik seçim yaklaşırken kötüleşti" başlığını kullandı.

Uluslararası medya kuruluşları, Türkiye'deki seçim sürecine ilişkin analizlerini hızlandırdı. Yabancı kuruluşlardan ardı ardına yorumlar geliyor. ABD'nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg hazırladığı haberde, "Erdoğan'ın gerilemeler yaşadığı hafta kritik seçim yaklaşırken kötüleşti" başlığını kullandı.

Yeniden Refah Partisi'yle ittifak hazırlığında olan Erdoğan, parti lideri Fatih Erbakan'ın ittifaka katılmama kararıyla darbe almıştı. Ardından eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in AKP Genel Merkezinde, Erdoğan ile görüşmesinin ardından aktif siyasette olmayacağını açıklamıştı.

Erdoğan'ın Bahçeli'yle görüşmesi de "Erdoğan'a bir hafta içinde üçüncü ret mi?" sorularını gündeme getirmişti.

Bu gelişmeler ışığında bir analiz kaleme alan Bloomberg, "Erdoğan'ın gerilemeler yaşadığı hafta kritik seçim yaklaşırken kötüleşti" başlığını kullandı.

Haber ajansı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan eski ekonomi bakanını ikna etmeyi başaramadı. Muhalefet ise ortak aday seçti ve destek oluşturmayı amaçlıyorlar” ifadesine yer verdi.

Bloomberg, AK Parti’nin Hüda-Par’la ittifak kurduğuna da dikkat çekti.

Millet İttifakı’nın orta adayı Kemal Kılıçdaroğlu için ayrı bir paragraf açan Bloomberg, “Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler uzun görüşmeler sonucunda ortak aday olarak seçilen Kılıçdaroğlu’na HDP’nin destek vereceğini söyledi. HDP, seçmenin yüzde 10’undan fazlasından oy alıyor” ifadesine yer verdi.

SİSMİK ETKİLERİ OLUR

Haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı ve bölgede, Çin’le, Rusya’yla, ABD’yle ve diğer ülkelerle ilişkide kritik rol üstlendi” denildi.