Bloomberg'den Emek ve Özgürlük İttifakı yorumu: Erdoğan'ın şansı azaldı

Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri olan 14 Mayıs için dünya basının gözü Ankara'da olmaya devam ediyor. Bloomberg'de yayınlanan bir analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaklaşan seçimlerdeki şansının azaldığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, “seçimlerin kilit partisi” olarak nitelenen HDP'nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmamasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iktidarını koruma şansını azaltacağına dikkat çekti. Emek ve Özgürlük İttifakı'nın bileşenleri Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), dün açıklama yaparak 14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağını duyurmuştu.

Aday çıkarmayarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini ifade eden Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın “tek adam iktidarına karşı kampanya yürüteceğiz” sözüne dikkat çeken Bloomberg, bu kararın Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun şansını artıracağını belirterek “ana muhalefetteki koalisyonun Erdoğan'ı koltuktan indirme şansını artıracak adım” ifadelerini kullandı.

"Muhalefet Erdoğan'ın işini zorlaştırdı"

Yazıda, HDP'nin önceki seçimlerde kritik rol oynadığı ve 2019'daki belediye başkanlığı seçimlerinde hükümet yanlısı adayların oylarını engellediği hatırlatıldı.

Analizde ayrıca Kılıçdaroğlu'nun HDP seçmeninin çoğu tarafından “Türkiye'de Kürt azınlığın haklarının korunmasına yardım edecek bir siyasetçi” olarak görüldüğü de kaydedildi. Yazıda, muhalefetin giderek artan birliğinin, depremler ve ekonomik kriz nedeniyle eleştirilerin hedefindeki Erdoğan'ın işini zorlaştırdığı yorumu yer aldı.

Ne olmuştu?

Emek ve Özgürlük İttifakı dün açıklama yaparak 14 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday çıkarmayacağını duyurmuştu. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın okuduğu ortak açıklamada, “AKP iktidarının son yirmi bir yılda uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalar hayatın her alanında büyük bir yıkım yaratmış; özgürlükleri kısıtlayan, baskı ve hukuksuzluklara dayalı uygulamalar sınır tanımamıştır. Yaşadığımız çoklu sorunlar, çözümsüzlük ve ağır bunalım her geçen gün derinleşmektedir. AKP-MHP iktidarı, toplumun bugününü çalmıştır ve yarınını da tehdit etmektedir” denilmişti.