Bloomberg'den dikkat çeken Erdoğan analizi

Bloomberg'den dikkat çeken Erdoğan analizi
ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Türkiye’deki seçimleri analiz etti, Erdoğan hakkında çarpıcı yorumlarda bulundu. Analizde Erdoğan'ın yoksul kesimlerden oy kaybettiğine dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda seçim kararını imzaladı, karar Resmi Gazete'de yayımlandı, seçim takvimi başladı.

Türkiye'nin seçimi yabancı basının da gündeminde. Uluslararası medya kuruluşları Türkiye’deki gelişmelerle ilgili kapsamlı analizler yapıyor. Bloomberg, “Erdoğan, 20 yıllık iktidarındaki en zorlu seçim kampanyasını başlatıyor” başlığını verdiği haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce olmadığı kadar geniş olan muhalefet ittifakı karşısında kariyerinin en zorlu seçim kampanyasını başlatacak” denildi.

Analizde “69 yaşındaki Erdoğan, 2018’deki başkanlık sistemine geçildikten sonra baskısını artıran bir liderliğe geçti. Rakipleri bir strateji üzerinde nadiren koordine olurken, bu sefer altı partili blok cumhurbaşkanı adayı olarak ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçti” yorumuna yer verdi.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun başarısına da dikkat çekildi. “2019’daki yerel seçimlerde Kılıçdaroğlu, partisi CHP’yi Erdoğan’ın AKP’si karşısında zafere taşıyarak Türkiye’nin büyük şehirlerini kazandı. Kılıçdaroğlu İmamoğlu ya da Yavaş kadar popüler değil fakat onları cumhurbaşkanı yardımcısı olarak seçme kararı alarak desteğini artırdı” yorumu yapıldı.

Bloomberg, “Erdoğan 20 yılın en büyük ekonomik kriziyle birlikte partisi yoksullardan ki bu grup genelde onu en çok destekleyenler, oy kaybetti” yorumuna yer verdi.

Etiketler :