Bloomberg’den AKP’nin HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Partisi ittifakı ile ilgili dikkat çeken yorum

Bloomberg’den AKP’nin HÜDA-PAR ve Yeniden Refah Partisi ittifakı ile ilgili dikkat çeken yorum
Türkiye sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Türkiye'de yapılacak seçimler dünyanın da ilgisini çekiyor dış basında Türkiye ile ilgili yorumlar eksik olmuyor. Türkiye seçim atmosferine girerken HÜDA-PAR ve Yeniden Refah partilerinin Cumhur İttifakı'na katılmaları uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Bloomberg'deki analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP ile ilgili dikkat çekici yorumlar yapıldı.

Birçok uluslararası medya kuruluşu Türkiye’deki son gelişmeleri ve siyasi liderlerin yaptığı açıklamaları hergün dikkatle takip ederken ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg dikkat çekici bir haber yayınladı:

blooberg1.jpeg

“ERDOĞAN’IN İHTİYACI OLABİLİR”

AKP’nin HÜDA-PAR ve Yeniden Refah partileriyle ittifak kurmasını okurlarına duyuran Bloomberg, “Erdoğan, seçim ittifakını kuvvetlendirmek için İslamcı cepheye bakıyor” başlığını kullandı. AKP’nin her iki partiyle de görüştüğüne dikkat çekilirken, “Erdoğan 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde en geniş kapsamlı muhalefet koalisyonuyla karşı karşıya. Cumhurbaşkanı Erdoğan küçük ve köşede kalmış İslamcı partilerin desteğini arıyor ve muhafazakar tabanını genişletmeye çalışarak seküler muhalefet ile din ve kadın hakları üzerinden kültürel çatışma riskini alıyor” denildi.

Bloomberg’deki haberde, “Erdoğan en geniş kapsamlı ve laik cumhuriyet değerlerini benimseyen, kadına ve LGBTQ topluluklara şiddeti eleştiren muhalefet bloğunu 14 Mayıs’ta yenmek için onların oylarına ihtiyacı olabilir” denildi. Öte yandan 2021 yılında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden de çıktığı hatırlatıldı