Batı dünyası Erdoğan'ın yanında mıydı? CHP'li Özgür Karabat'tan dikkat çeken paylaşım

Batı dünyası Erdoğan'ın yanında mıydı? CHP'li Özgür Karabat'tan dikkat çeken paylaşım
CHP'li Özgür Karabat, yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan'ın Avrupa ve Batı dünyası için çıkarlar doğrultusunda desteklenen bir aday olduğunu, seçim sürecinde de bu yönde desteklendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tekrar seçilmesiyle sonlandı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Erdoğan'ın Avrupa'nın çıkarları için uygun bir ortak olduğuna dikkat çekerek, seçim süreci ve öncesinde batının Erdoğan'ı desteklediğini söyledi.

Karabat, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD Başkanı Joe Biden gibi isimlerin Erdoğan'ın tekrar seçilmesi sonrası yaptıkları paylaşımları alıntılayarak "Muhalefete her türlü iftira atanlar, bakın kim Biden’cı ve NATO’cuymuş!" ifadelerini kullandı.

Özgür Karabat'ın açıklamaları şu şekilde:

1-Türkiye’nin ekonomi ve mülteci sorunlarını AKP’nin çözmesi söz konusu değil. Bunu çok iyi bilen Avrupa en başından beri Erdoğan’ı destekliyordu. Gerekçelerini şu tweet dizisinde ayrıntılarıyla anlatmıştım:

2-Ne kadar haklı olduğumuzu, 28 Mayıs sonrasında yapılan açıklamalarda görüyoruz. İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Telegraph, “Erdoğan’ın iktidarda kalmasıyla Avrupa rahat bir nefes aldı” manşetini attı.

3-Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Erdoğan’ı tebrik ederken “Halklarımızın çıkarına olacak şekilde ilişkileri ilerletmek için çalışmak hem Türkiye hem AB için stratejik önem taşımaktadır” dedi. Avrupa çok açık bir şekilde çıkarları doğrultusunda Erdoğan’la çalışmaya devam ediyor.

fxduih6waaaeuhg.jpg

4-Türkiye’nin yetişmiş insan gücü, Erdoğan’ın otokratik yönetiminden Avrupa’ya gidiyor. Ayrıca, mültecilerin Avrupa’ya gidişini engelleyen Erdoğan, tabii ki Avrupa’nın çıkarına çalışıyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen’in bahsettiği çıkar ilişkisi tam olarak bu.

5-ABD Başkanı Biden’ın Erdoğan’ı tebrik ederken kullandığı, “NATO müttefikleri olarak ikili meseleler ve ortak küresel zorluklar üzerinde birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum” ifadesi de ortada. Muhalefete her türlü iftira atanlar, bakın kim Biden’cı ve NATO’cuymuş!

fxduinawyaapt3r.jpg

6-NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Erdoğan’ı tebrik etti ve "Birlikte çalışmayı sürdürerek temmuzdaki NATO Zirvesi'ne hazırlanmayı sabırsızlıkla bekliyorum" dedi.

fxdujgrwcaiuzsy.jpg

7-Daha onlarca tebrik mesajı var. Ancak sizin de gördüğünüz gibi Avrupa, ABD ve NATO açısından Erdoğan, hem mülteci hem de emperyalist Ortadoğu politikaları için vazgeçilmez bir ortak.

8-Şunu da ekleyelim... Yıllarca Mısır Sisi’ye her türlü hakareti eden, muhalefeti Sisi’ye benzeten Erdoğan’ı arayıp tebrik eden liderlerin arasında Sisi de yer aldı.

fxdujj8xoae1prw.jpg

Etiketler :