Bakanlık itiraf etti: AKP, insan hakları konusunda sınıfta kaldı

Bakanlık itiraf etti: AKP, insan hakları konusunda sınıfta kaldı
AKP iktidarı insan hakları konusunda sınıfta kaldı. İki yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından İnsan Hakları Eylem Planı’nda tek tek belirlenen hedefler tutturulamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılında İnsan Hakları Eylem Planı’nı Beştepe’de yapılan toplantıyla duyurmuştu.

Erdoğan konuşmasında insan hakları ve adalete dair açıklamalarda bulunmuş, şunları söylemişti:

“Eylem planı 2 yıllık zaman diliminde uygulanmak üzere hazırlanmıştır. Hiç kimse başkalarının kişilik haklarına saygı göstermek suretiyle yaptığı eleştirileri veya düşünce açıklamaları nedeniyle özgürlüğünden yoksun bırakılamaz. Her maddenin hayata geçmesi için gereken adımları kararlılıkla atacağız”

Adalet Bakanlığı raporuna yansıdı

Bu açıklamaların üzerinden iki yıl geçti fakat insan hakları, düşünce özgürlüğü konusunda ilerleme sağlanamadı.

Adalet Bakanlığı 2022 faaliyet raporunda, “Özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” sloganıyla duyurulan İnsan Hakları Eylem Planı’nda hedef tutturulamadı.

İnsan hakları konusunda hedef tutturulamadı

Bu plan doğrultusunda gerçekleştirilmesi öngörülen toplam 393 faaliyetten 246’sı hayata geçirildi. Üstelik bu faaliyetlerin çoğu eğitim, farkındalık çalışması, toplantı gibi faaliyetler.

Bakanlığın hedef olarak belirlediği yüzde 90 hedefinin çok uzağında kalındı. Hedeflerin gerçekleşme oranı yüzde 62’de kaldı. Raporun başka bir bölümünde ise İnsan Hakları Eylem Planı’nın yüzde 48’inin gerçekleştirilebildiği belirtildi.

Cezaevi açmaya devam…

Bir başka konu da cezaevleri. Geçen yıl boyunca 22 ceza infaz kurumu açıldı. Şu anda ülkedeki cezaevi sayısı 400’e yaklaştı. Bakanlığın 2023 programında da 20 cezaevinin daha açılacağı vurgulandı.

Türkiye aleyhine AİHM başvuruları artıyor

AİHM tarafından Türkiye aleyhine verilen cezalar ve başvurular da azalmıyor. 2022’de AİHM’e yapılan başvurular, bir önceki yıla göre yüzde 6 arttı. Türkiye aleyhine bir yılda 12 bin 551 başvuru yapıldı.

AİHM’de aleyhine yapılan başvurular sıralamasında Türkiye 47 ülke arasında 10. sırada yer aldı. 2022’de Türkiye aleyhine 73 ihlal kararı verildi. Bu sıralamada en çok ihlal kararı verilen ülke Rusya.

2002-2022 yılları arasında insan hakları yönünden AİHM’e yapılan başvurular zirve yaptı. 20 yıllık AKP iktidarında 3 bin 224 ihlal kararı verildi ve milyonlarca liralık bu cezalar bütçeden karşılandı.

Kaynak:halktv.com.tr