Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan nereli ve kaç yaşında?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan nereli ve kaç yaşında?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ı hedef aldı. AYM'nin HDP'nin hazine yardımı blokajını kaldırmasına tepki gösteren Bahçeli, "HDP, zillet ittifakında yer almayıp kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarmayı planlıyorsa Anayasa Mahkemesi Başkanı arayıp bulamayacakları özelliklere sahiptir" dedi. Anayasa Mahkemesi Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan nereli?

HDP'ye kapatma davasında geçen günlerde yeni gelişmeler yaşandı. Anayasa Mahkemesi (AYM) Halkların HDP kapatılması istemli davada, parti yetkililerinin 14 Mart'taki sözlü savunmasını 11 Nisan'a erteledi; HDP'nin hazine yardımına konulan blokajı kaldırdı.

Devlet Bahçeli AYM'yi hedef aldı

Bugün Parti Genel Merkezi'nde yaptığı açıklamalarda HDP üzerinden AYM'ye yüklendi. Bahçeli, şu sözlerle AYM'yi hedef aldı:

"Anayasa Mahkemesi, HDP’nin seçimlere girmesini kolaylaştırmış açıktan tarafını belli etmiş güvenilirliğine de bir kez daha kendi eliyle darbe vurmuştur. Önümüzdeki seçimden sonra Cumhur İttifakı’nın yegane hedeflerinden birisi yeni Anayasa’dır. Bu kapsamda AYM’nin statüsü, kuruluş ve yargılama esasları kökten değiştirilmeli, bu mahkemenin millete ters düşen, hainlere zeytin dalı uzatan kahredici mevcut yapısı bütünüyle tasfiye edilmelidir.

Şayet HDP zillet ittifakında yer almayıp kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmayı planlıyorsa tavsiyem odur ki Anayasa Mahkemesi Başkanı arayıp da bulamayacakları özelliklere sahiptir. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı AYM başkanı olursa biz bunu son derece doğal ve tutarlı bir tercih olarak kabul ederiz."

Bahçeli'nin açıklamalarının ardından AYM Başkanı'nın kim olduğu merak edilmeye başlandı. Vatandaşlar Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan nereli ve kaç yaşında?' diye aratmaya başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan kimdir?

Zühtü Arslan, 1 Ocak 1964 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Sorgun’da tamamlamıştır. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde insan hakları ve sivil özgürlükler alanında, doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yapmıştır. 2002 yılında doçent, 2007 yılında ise profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde çalıştı. Ayrıca 23/12/2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürütmüştür. 2009 yılında başkanlığına atandığı Polis Akademisinde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler vermiştir. Ayrıca 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesinde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (üç cilt) kitapları vardır. Bunun yanında Constitutional Law in Turkey (Türkiye’de Anayasa Hukuku) başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayımlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Arslan, Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 17/4/2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmiş; 20/4/2012 tarihinde göreve başlamıştır.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca 10/2/2015 tarihinde Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmiştir.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından 25/1/2019 ve 2/2/2023 tarihlerinde yeniden Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçilmiştir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

Zühtü Arslan kaç yaşında ve nereli?

Zühtü Arslan Yozgat'ta doğdu ve 59 yaşındadır.

Etiketler :