Alevi Derneklerinden Kobani Açıklaması: Verilen Cezalar AKP'nin Çöküşünün Kanıtıdır

Alevi Derneklerinden Kobani Açıklaması: Verilen Cezalar AKP'nin Çöküşünün Kanıtıdır
Kobani davası sonrası verilen ağır hapis cezalarına bir tepkide Alevi Derneklerinden geldi. Yapılan açıklamada, "Kobani düştü düşecek" diyen de, bir kararname ile Sivas katillerini serbest bırakan zihniyet aynıdır." ifadeleri kullanıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Alevi Dernekler Federasyonu, Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Kobani Davasında açıklanan kararlara tepki gösterdi.

DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat'ın X hesabından paylaştığı açıklamada: "Siyasal islam Kürt halkından intikam alıyor. Bir katiller sürüsü olan IŞİD terör örgütüne karşı direnişe çağıran siyasetçilere AKP yargısı ceza yağdırdı. Bu zihniyet, barış istemenin bir arada yaşamı savunmanın "suç" olduğunu da resmi olarak ilan etmiştir. Biz Aleviler 72 millete bir nazarda bakan, herkes için eşitlik ve adaleti savunan bir halk olarak Kürt halkını da yalnız bırakmayacağız" ifadeleri kullanıldı.

"YENİ ANAYASA DEĞİL ADALETE İHTİYACIMIZ VAR"

Türkiye'nin yeni bir anayasaya değil; hak, hukuk ve adalete ihtiyacı var söylemlerinin bulunduğu açıklamada, "Mahkemenin bugün Kobani Davası'nda verdiği kararlar ile normalleşme değil, kutuplaşmanın ve hukuksuzluğun katmerleşerek devam edeceğini gösteriyor. Bu karara şaşırmadık, çünkü bunları Sivas Davası'ndan biliyoruz ve tanıyoruz. "Kobani düştü düşecek" diyen de, bir kararname ile Sivas katillerini serbest bırakan zihniyet aynıdır." denildi.