Akşener masaya nasıl döndü?

Akşener masaya nasıl döndü?
Aday tartışmaları nedeniyle Altılı Masa'dan kalkan İYİ Parti lideri Meral Akşener, aday olarak göreve çağırdığı iki isim olan Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisinin kabul edilmesiyle birlikte masaya döndü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in masaya dönüşü "İcracı Cumhurbaşkanı Yardımcılığı formülü" ile çözüldü.

Dünkü adaylık ilanı öncesi formülün sabaha karşı kabul görmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu apar topar Ankara'ya geldi. İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş'ı, Meral Akşener ile görüşmek üzere İYİ Parti Genel Merkezi'ne gönderdi. Akşener iki başkan yardımcısının cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını, kendisini ziyaret eden 2 belediye başkanına iletti.

Kılıçdaroğlu ile görüştü

Yavaş ve İmamoğlu, Akşener ile görüştükten sonra yeniden Kılıçdaroğlu ile biraraya geldi.

Ardından Akşener, Kılıçdaroğlu, Yavaş ve İmamoğlu Ankara'da bir otelde görüştü.

O görüşmede nihai mutabakata varıldı. Akşener, masaya dönme kararı aldı.

İmamoğlu ve Yavaş için özel madde

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nı oluşturan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı.

Millet İttifakı'nın yol haritasının açıklandığı metinde ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile ilgili bir ayrıntı yer aldı.

12. maddede, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaktır." denildi.