AKP'nin HÜDA PAR hamlesine Özer Sencar anlam veremedi: Erdoğan'ın aleyhine

AKP'nin Cumhur İttifakı'na katılması için Hür Dava Partisi’yle (HÜDA PAR) görüşmesi MetroPOLL Araştırma Şirketi'nin kurucusu Özer Sencar’ı şaşırttı. Bunun AKP için büyük bir hata olduğunu düşünen Sencar, Erdoğan’ın neden böyle bir karar aldığına anlam veremedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, iki gün önce cumhurbaşkanlığı seçiminde aday çıkarmayıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklamıştı.

HÜDA PAR’a güçlü olduğu öne sürülen Diyarbakır, Batman ve Şanlıurfa gibi şehirlerde AKP listesinden milletvekilliği hakkı tanınabileceği iddiası gündemde...

HÜDA PAR’ın 2018’deki son genel seçimlerdeki oy oranı yüzde 0,31, aldığı oy ise 157 bin olarak kayıtlara geçti.

"AKP'NİN ALEYHİNE"

Euronews’ten Dilek Gül’e konuşan MetroPOLL Araştırma’nın kurucusu ÖZer Sencar, bu gelişmenin AKP’nin aleyhine olduğunu söyledi:
“HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na getirisi götürüsünden az olacak. HÜDA PAR dediğimiz şey Hizbullah’tır, geçmişlerinde domuz bağı ile öldürdükleri insanlar var. Mevcut siyasi yönetimdeki kişileri kast etmiyorum. Ama geçmişi ortada. Muhalefet bunu kullanırsa getirisi götürüsünden az olur.“

"ERDOĞAN’IN NEDEN BÖYLE BİR HATA YAPTIĞINI ANLAMIYORUM"

HÜDA PAR’la birleşmenin AKP için hata olduğunu belirten Sencar, Erdoğan’ın aldığı kararı da anlamadığını kaydetti:
“Ben Erdoğan’ın neden böyle bir hata yaptığını anlamıyorum. İttifakı genişletme hamlesi olsa da değil. Bu HDP’den çok farklı bir şey. Bir araştırmamız yok ama geçmişi belki de MHP’li seçmen üzerinde etkili olabilir. Ama tekrar ediyorum getirisi götürüsü kadar olmaz. Bu seçimde de oylarını arttıracaklarını düşünmüyorum zaten AK Parti listelerinden girecekler. Bir iki vekil kontenjanı olabilir.”

Etiketler :