AKP'li isimlerden Reuters'a ekonomik kriz itirafı: Sıkıntı yaşıyoruz, tartışılacak tarafı yok

Türkiye 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlere hazırlanırken uluslarlarası medyanın da gözü kulağı Ankara'da. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'a konuşan AKP'li yetkililer, ekonomik kriz yaşandığını ifade ederek "yeni adımlar atılması gerektiğini" vurguladılar.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, ajansa demeç veren AKP'li yetkililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in görüşmesinden 'istenmeyen' bir sonuç çıktığını belirtti.

"Erdoğan, seçimlerden önce ekonomik güvenilirliği onarmaya çalışıyor" başlığı ile yayınlanan haberde, Şimşek'i geri döndürme girişiminin "ekonomik güvenilirliği yeniden inşa etme çabasına işaret ettiğini" yazan Orhan Coşkun ve Jonathan Spicer, AKP'li isimlerle konuştu.

ŞİMŞEK'İN DÖNÜŞÜNE KARŞI ÇIKANLAR VARDI

Bir hükümet yetkilisi ise AKP içinde Şimşek’in dönüşüne karşı çıkanların da bulunduğunu ve Erdoğan ile Şimşek arasında geçen görüşmede "istenmeyen" bir sonuç çıktığını belirtti.

Bir AKP yetkilisi ise Şimşek'i dönüşü halinde AKP'nin oyunun artacağını kaydederek, "Ekonomik tabloyla ilgili sorunlar yaşıyoruz, bu konuda tartışılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı. Aynı yetkili, AKP'nin seçim manifestosunda serbest piyasa dostu Ortodoks politikalar yerine "dengeli" ve "karma" politikalar izleyeceğini dile getirdi.

Bazı anketlerde Kılıçdaroğlu önde hatırlatması

Aksoy Araştırma’nın sahibi Ertan Aksoy, “Şimşek’in saflara katılmayı reddetmesi, hükümete desteğin azaldığının ne ilk ne de son göstergesidir” diye konuştu.

Reuters, yakın zamanda çıkan MAK Araştırma ve Türkiye Raporu anketlerinde Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ın önünde olduğunu hatırlattı.

Reuters'a açıklamalarda bulunan üst düzey bir hükümet yetkilisi, AKP içerisinde Şimşek'in geri dönmesine ilişkin görüş ayrılıkları olduğunu aktardı. İsmi paylaşılmayan AKP'li başka bir yetkili ise, Şimşek'in dönüşünün anketlere olumlu yansıyacağını dile getirdi. Söz konusu isim, "Şu anda ekonomik tabloyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Bunun tartışılacak bir tarafı yok" dedi ve "yeni adımlar atılması gerektiğini" dile getirdi.

Başka bir parti yetkilisi ise, seçim beyannamesinin ekonomi alanında "serbest piyasa yanlısı ortodoks yaklaşımlar yerine daha dengeli ve karma politikalar içerebileceğini" söyledi.

"Türk Lirası 5 yılda yüzde 80 değer kaybetti"

İktidarın ekonomi politikalarının değerlendirildiği analizde, "Erdoğan'ın ekonomik büyümeyi canlandırmak için faiz oranlarını düşürme kararlılığı geçtiğimiz yıl enflasyonu yüzde 85'in üzerine çıkardı. Türk Lirası, beş yıl içinde dolar karşısında değerlini yüzde 80 oranında kaybetti. 6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ekonomik maliyetinin yaklaşık 104 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu da baskıyı artırıyor" denildi.