Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hukuka aykırılığı böyle savundu

Seçim tarihi 14 Mayıs olarak açıklanırken Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusu gündem oldu. Hukukçular, Anasayaya göre Erdoğan’ın “kesinlikle” aday olamayacağını ifade ederken Adalet Bakanı hukuka aykırılığı savundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada seçim için 14 Mayıs tarihini işaret etti. Açıklamanın ardından Erdoğan’ın aday olup olmayacağı tartışılırken hukukçular ve muhalefetten “Erdoğan kesinlikle aday olamaz” açıklaması geldi.

Açıklamalarda Erdoğan’ın iki kez seçildiği ve üçüncü kez seçilemeyeceği bildirilirken eğer adaylığı açıklanırsa ‘anayasanın çiğneneceği’ne vurgu yapıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise Ankara 2 nolu Barosu tarafından düzenlenen ‘Güçlü, Etkin ve Saygın Savunma İçin Avukatlık Kanunu Çalıştayı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bozdağ, Erdoğan'ın adaylığıyla ilgili "Sayın cumhurbaşkanımızın adaylığı anayasal hakkıdır. Hiç bir hukuki engel söz konusu değildir çünkü sayın cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk cumhurbaşkanı olarak 2018'de seçilmiştir ve şu anda yapılacak seçim ikinci seçimdir. Hukuk bunu söylüyor ama kendilerine göre hukuk uygulamaya çalışanlar iddia ediyor. Bizimki iddia değil, hukukun söylediği ifadedir. Sayın cumhurbaşkanımız adaylığı anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur. Böyle hukuk uydurma yerine herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım” dedi.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kaldı ki bu yorumu yapanlar, yürürlük maddesine baktığında; anayasanın 75, 77 ve cumhurbaşkanı seçime ilişkin 101'inci maddesinin yürürlük tarihini çok net bir şekilde 2018'de yapılan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle yürürlüğe girdiğini ifade ediyor. Dolayısıyla 101'inci maddenin ilk uygulaması anayasaya göre de 2018'de olmuştur. İkinci uygulaması da 2023'te olacaktır."

Kaynak:AA

Etiketler :