Siverek'te ne oluyor?

Siverek Belediye Başkanının görevinden istifa etmesinin ardından, üst düzey görevden almalar yaşandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Aralık 2020 23:50
Siverek'te ne oluyor?

halktvcomtr Haber Merkezi

Siverek Belediyesi Hukuk Danışmanı Selçuk Yıldızoğulları'nın 23 Kasım'da  belediye binasında vurulmasının ardından AKP'li Siverek Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek görevinden istifa etmişti. Aydın'ın istifasının ardından bu kez de Siverek Kaymakamı, ilçe emniyet müdürü, müftü, tapu ve tarım müdürleri görevden alındı. 

halktvcom.tr'ye konuşan Siverek Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Olkan Kırtay, 23 Kasım'da gerçekleşen saldırının AKP'li bir meclis üyesinin oğlu tarafından düzenlendiğini ifade etti. 

Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın'ın istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kırtay, " Belediye Başkanı kendi partisinden destek göremediği için belediye başkanı istifasını sundu. Belediye Başkanı, AKP'li meclis üyeleri ile baş edemiyordu. Kimi belediye meclis üyesi eşine, dostuna söz vermiş hizmet götüremiyor. Bunun nedeni de diğer meclis üyeleri ile aralarındaki pay anlaşmazlığı belediye başkanı bunlara dayanamadı. Belediyeyi rant kapısına çevirmek istememesinden dolayı istifa etti." dedi.

Kırtay, Başkan Şeyhmus Aydın'ın Hukuk Danışmanı Selçuk Yıldızoğulları'nı vuran şahsın halen yakalanmamasından kaynaklı olarak ilçe kaymakamı ve ilçe emniyet müdürünün sorumlu tutulduğunu bu nedenle görevden alındıklarını düşündüğünü ifade etti. 

"Yeni başkan 3 Aralık'ta belli oluyor"

37 meclis üyesi bulunan Siverek Belediyesi, 3 Aralık'ta gerçekleştireceği seçim ile yeni başkanını belirleyecek. Seçimde AKP'nin adayı Ayşe Çakmak, CHP adayı ise Ramazan Gülel oldu.