Şirin Payzın ABD seçimlerini yorumladı

Halk TV programcısı Şirin Payzın kritik ABD seçimlerini New York'tan yorumladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Kasım 2020 11:44

Şirin Payzın - Halk TV

ABD'deki kritik ve tarihi Başkanlık seçimlerini izlemek üzere New York'tayım. Şu an arkamdaki New York'un en işlek caddelerinden biri boş. Çünkü seçimler kadar, koronavirüsle mücadele en önemli meselelerden biri. New York'ta artık yoğun trafik, koşturan insanlar, zamanla yarışan iş insanları yok. Herkes evinde çalışıyor. Dolayısıyla caddeler öğle saatlerinde boş. 

Seçimlere gelecek olursak, son bir gün kaldı. Amerikalılar son dönemeçte. Burada herkes seçimlerin tarihi olduğu konusunda hemfikir. Seçimler öncesinde sandık güvenliği çok konuşuluyor. Özellikle Joe Biden'ı destekleyenler seçmenleri sandık güvenliği konusunda uyarıyor. Muhakkak sandığa gidip oy vermeye çağırıyorlar. Şu an mektup yoluyla oy kullanan Amerikalıların sayısı yüzde 70. Yarın aslında az sayıda oy kullanılacak, ama sandığa giderek oy kullanma kritik olacak. Özellikle Demokratların, 'Muhakkak sandığa gidin, oylarınıza sahip çıkın.' yönünde uyarıları var. 

Trump ise özellikle mektup yoluyla gönderilen oyları tanımayabileceğinin sinyalini veriyor, yaptığı açıklamalarla. Daha önce Cumhuriyetçilerin elinde olan bazı eyaletlerde Biden lehine keskin bir dönüş olursa avukatlarını bu eyaletlere gönderebileceğini ve soruşturma başlatabileceğini söyledi. 

Trump şu anda, son gün kritik eyaletlere önem vermiş durumda. Orta Amerika'da seçim kampanyasını sürdürüyor. Maske takmadan kampanyasını devam ettiriyor. Sürekli koronavirüsü hedef alıyor. 'Bıktım artık koronavirüsten. Nedir bu koronavirüs? Öncelikle beni konuşun, seçimleri konuşun mesajı verdi. Genel olarak yorumcuların ortak yorumu, 'Trump'ın çok fazla anlatacak hikayesi kalmadı. Dolayısıyla kampanyasını Biden'ı ve koronavirüsü eleştirmek, rakiplerine hakarete kadar varan eleştiriler yapmak üzere kuruyor. 

Biden ve yardımcısı ise ekonomik vaadler, işsizliği azaltma, koronavirüsle mücadele üzerine kuruyor kampanyasını. Onlar da kampanyalarını kritik eyaletlerde yürütüyorlar. Florida ve Penslyvania özellikle önemli olacak. Florida tüm seçimlerde kritik olan bir eyalet. Bugün Biden ve yardımcısı bu iki eyalete ağırlık vermiş durumda. Dediğim gibi tarihi bir seçim. Sadece ABD'yi değil tüm dünyayı ilgilendiren bir seçim. 

Seçim güvenliği konusunda da bir endişe var. Texas'ta Trump taraftarları Biden taraftarlarının etrafını sardı. Bir gerginlik ortaya çıktı. Trump bunun üzerine taraftarlarını koruyarak, 'Vatanseverler, elbette istedikleri gibi eylem yapabilirler.' Bu da tartışma konusu oldu. Amerika'da Türkiye'den farklı olarak, kampanyaya destek açık bir şekilde yapılıyor. Herkesin kampanya yapması ve diğerinin kampanyasına müdahale etmemesi gibi bir gelenekleri var. Dolayısıyla tepkiyle karşılandı.

Arkamda Trump Tower'ı görüyorsunuz. Siyahilerin yaptığı eylemler sırasında Trump Tower kapatılmış ve tahtalarla önlem alınmıştı. Hala da aynı şekilde devam ediyor. New York Joe Biden'ın kalesi. O nedenle etrafta Trump taraftarlarını neredeyse hiç görmüyorsunuz. New York'ta durum sakin şimdilik. Yinede ülkenin çeşitli yerlerinde gösteriler düzenlenmeye devam ediliyor. Güvenlik konusunda ciddi önlemler alınmış durumda.

ABD seçimlerini New York ve Washington'tan aktarmaya devam edeceğim. Özel konuklarımız olacak. ABD seçimlerini Halk TV'den takip etmeye devam edin.