“Sinovac inaktif denilen ve eskiden beri kullanılan bilindik bir yöntemle üretildi”

Sputnik Radyo’da Atilla Güner’le Akşam Postası’na, programın editörü Uğur Koçbaş bağlandı. Koçbaş, son günlerin en tartışmalı konusu olan koronavirüs aşılarıyla ilgili yaptığı araştırmaları paylaştı.

Türkiye’nin Çin’de üretilen Sinovac aşısını tercih etmesinin nedenlerini anlatan Koçbaş, “Pfizer’in aşısının eksi 70 derecede saklanması gerekiyor. Mehmet Ceyhan hoca bunu yayınlarda sıkça söylüyor; Türkiye’de böyle bir altyapı yok” ifadelerini kullandı.

Çin’de üretilen Sinovac’a yönelik kamuoyundaki olumsuz algıyla ilgili de konuşan Koçbaş, “Sinovac inaktif denilen ve eskiden beri kullanılan bilindik bir yöntemle üretildi. Öte yandan Pfizer ve Moderna’nın aşıları ise mRNA denilen yeni bir yöntemle üretiliyor” dedi.

Koçbaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın daha önce yaptığı açıklamayı hatırlattı. Koca açıklamasında, “Bu mRNA teknolojisi ilk kez uygulanıyor. İlk kez bu yöntemle aşı üretiliyor. Başarısı da görüldü, yüzde 90 oranında koruma sağladığı söyleniyor. Fakat orta ve uzun vadede insan vücudunda nasıl bir değişiklik olacağı konusunda şüpheler var” demişti.

Bu konunun dünya basınında da tartışıldığını söyleyen Koçbaş, Çin’in aşı çalışmalarına çok daha önce başladığını ve dolayısıyla daha uzun bir test süreci geçirdiğini de hatırlattı.

Gündem