Şener: Derslerden değil, teneffüslerden kaygılıyım

Şener: Derslerden değil, teneffüslerden kaygılıyım

Eğitimci Cihat Şener, yüz yüze eğitimde asıl tehlikenin ders esnasında değil, teneffüslerde olduğunu belirtti.

Yüz yüze eğitimde ilk zil çaldı. Koronavirüs salgını koşullarında gerçekleşecek olan eğitim hakkında ise tartışmalar devam ediyor. Kamuoyunda okulların temizlik ve dezenfektan gereksinimlerinin karşılanmasından, yeterli personel olup olmadığına dair çok sayıda başlıkta kafa karışıklığı hakim.

Eğitimci Cihat Şener, yüz yüze eğitimi Fatma Nur Ak'ın sunduğu Gündem Özel'de şöyle değerlendirdi:

Mesele 30 dakikalık ders süresi değil. Teneffüs süresinden kaygılıyım. Teneffüste çocukların ne yapacağını bilemeyiz. Çocuklara, 'Teneffüslerde de sosyal mesafeye, maskeye, temizliğe dikkat edin.' demek istiyorum. Sayın Bakan daha önce 'Risk varsa, biz yokuz.' demişti. Şimdi sanırım riskin ortadan kalktığını düşünüyor sayın Bakan.

EBA eğitimde eşitsizliği derinleştirdi mi?

Online eğitimin öğrenciler arasındaki eşitsizliği iyice derinleştirdiği değerlendirmelerine de değinen Şener şunları söyledi:

Eğitimde eşitsizlik yeterince derindi zaten. Okulu açmak bunu önlemezdi. Türkiye'de bütün okulları dezenfekte ettiniz mi? Özel okullardaki çocukların böyle bir sorunu yok. Özel okullarda okuyan öğrenci sayısı 2 milyon, devlet okullarındaki öğrenci sayısı 16 milyon. Devlet okullarında yöneticiler, velilerden dezenfektan parası istemek zorunda kalıyor. Devlet okullarında personel yetersiz. Özel okullarda bu sorunlar yok, tertemiz yaptılar onlar okullarını.