Selman Öğüt'ten 'imza toplayamadık' isyanı: Bu ayıp bize yeter!

Selman Öğüt'ten 'imza toplayamadık' isyanı: Bu ayıp bize yeter!

"Çoklu baro" yasasıyla kendi barolarını kurmak isteyen avukatların yeterli imzaya ulaşamaması nedeniyle, iktidara yakın hukukçu Selman Öğüt isyan etti.

'Çoklu baro' düzenlemesinin ardından İstanbul'da kendi barolarını kurmak isteyen avukatların gereken imza sayısına ulaşamamasına ilişkin AKP'ye yakın hukukçu Selman Öğüt tepki gösterdi. 

Yeterli imzayı toplayamayan avukatlara İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Selman Öğüt, "İstanbul"da 50 bine yakın avukat var. Baro kuralım dedik, aylardır 2000 imza toplanamadı. Bu bize ayıp olarak yeter!" sözleriyle isyan etti. 

Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda Öğüt, yeni baronun kurucular kurulunda yer alan Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı için de "garabet" ifadesini kullandı.

screenshot-4.png

Çoklu baro yasası nedir? 

AKP'nin baroları bölmek için yasalaştırdığı “çoklu baro” düzenlemesinin ardından İstanbul'da yeni baro kurmak isteyen yandaş hukukçular, yasanın gerektirdiği sayıda avukatın imzasına ulaşamadı Yasa gereği en az 5 bin avukatın kayıtlı olduğu ilde 2 bin avukatın imzasıyla yapılacak başvuru sonucunda yeni bir baro kurulabiliyor.