Selin Sayek Böke: Toplumsal yıkımın sorumlusu düzendir

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, "Yaşanılan her sorunu iktidar üzerinden atıp bireye yıkıyor." ifadelerinde bulunarak ekonomik sorunların sorumlusunun düzen olduğunun altını çizdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Ekim 2020 10:26
Selin Sayek Böke: Toplumsal yıkımın sorumlusu düzendir

Türkiye'de ekonomik tablo gittikçe ağırlaşıyor. Türk Lirası neredeyse her gün değer kaybediyor. 

CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, Ayşenur Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi'ne konuk oldu. Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sorunların bir düzen sorunu olduğunu vurgulayan Böke şunları söyledi:

"Türkiye gerçekten ağır bir ekonomik kriz yaşıyor. Hatta ekonomik krizi çok aşan bir toplumsal bunalım yaşıyor. Askıda ekmek kendi başına bu durumu somutlayan bir olgu. İnsanlar hakikaten ekmek bulamıyor. Bu mecaz olarak kullandığımız bir şey değil. İnsanların cebi hakikaten ekmek alamayacak kadar boşaltılmış durumda. "

"Sorumlu düzen"

Yaşanılan her sorunu iktidar üzerinden atıp bireye yıkıyor. Eğer bir düzen on milyon kişiyi işsiz bırakıyorsa, milli geliri on yıl içinde herkesi fakirleştirecek bir şekilde düşürüyorsa, çalışanların yarısı asgari ücrete mahkum edilmiş ve asgari ücret açlık sınırının altındaysa yaşanılan şeyin sorumlusu düzendir. 

Bu toplumsal yıkımın sorumlusunun düzen olduğunu iyi bir şekilde tarif etmemiz lazım. Aksi takdirde iktidar, topluma "Sorumlu sensin, kusura bakma." diyerek bir çare arayışından da uzaklaştırmaya başlıyor. Oysaki sorumlunun düzen olduğunu her fırsatta paylaşabilirsek bunun değişebilir olduğunu da tespit etmiş oluyoruz. Yurttaş zaten yaşadığı ekonomik krizi biliyor. Ama bunun boyutunu iyi tarif edersek yaşanan krizi aşmak için gerekli olan toplumsal iradeyi de ortaya çıkarmamız mümkün olur.