Yaşlanmaya karşı bir adım atın: Yoga kırılganlığa çare olabilir mi?

Yaşlanmaya karşı bir adım atın: Yoga kırılganlığa çare olabilir mi?
Yoganın, vücut ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi araştırılırken yaşlı yetişkinlere yönelik yeni bir sonuca ulaşıldı. Elde edilen verilere göre yoga yapan yaşlıların cesaretlenmesi ve daha dayanıklı bir vücuda sahip olmaları bekleniyor. Yogayı yaşlılar nasıl yapmalı, yoga yaparken nelere dikkat etmeliler?

Yeni araştırmalara göre, yoga uzun zamandır sağlık üzerine bir dizi yararlı noktayla ilişkilendiriliyor. Üstelik yoganın, uzun ömürle ilgili fiziksel yetenekleri de geliştirdiği ifade ediliyor. Boston’da yürütülen Sistemik bir inceleme de yoganın yaşlı erişkinlerde kemik kırılganlığının azaltılması ve uzun bir ömrün elde edilmesi konusunda sağlık göstergelerini iyileştirdiğini ortaya koydu. 12 ülkede 2 binden fazla birey üzerinde gerçekleştirilen araştırmada, rastgele 33 kontrollü çalışmanın incelendiği araştırmalar, yoga yapmanın yürüme hızı, alt ekstremite kuvveti ve dayanıklılık dahil olmak üzere belli kırılganlık belirteçlerini iyileştirdiğini ‘orta düzeyde kesinlikle’ açığa çıkardılar.

Yoganın, yaşlılar üzerindeki olumlu etkisi, bağımsız bir yaşama sürdürme ve ölüm oranlarını azaltma konusunda olumlu etki etmesi önemli bir gelişme olarak kaydediliyor.

yoga-1.jpg

Hızla yaşlanan dünya nüfusuna etki edebilir

Yoga, fiziksel pozları, nefes almayı ve meditasyonu birleştiriyor. Ayrıca yaşlı yetişkinlerde denge ve hareketliliği, fiziksel işlevi ve zihinsel sağlığı iyileştirebildiği de biliniyor. Boston’da yapılan bu yeni araştırmanın, yoganın kırılganlık üzerindeki etkilerini inceleyen ilk kişi çalışma olduğu kaydedildi. Araştırmadan çıkan sonuçların ise hızla yaşlanan dünya nüfusuna karşı önemli bir adım olduğu söylenebilir.

Daha önce yapılan araştırmalarda, kırılganlığın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 65 yaş üstü insanların yüzde 7 ile 12’sini etkilediği ortaya çıkartılmıştı. Ayrıca gevşek olarak tanımlanmış durumun zayıflık, yavaşlık, kolay yorulma, düşük dayanıklılık ve kilo kaybı gibi semptomları olduğuna dikkat çekilmişti.

Araştırmacıların, yoga ile hayatta kalma konusunda köklü bir bağlantının bulunduğunu gösteriyor. Bunun da yürüme hızı arasında güçlü bir ilişkiye neden olduğu söylenebilir. Yavaş yürümek, daha erken ölümle ilişkili olan kırılganlığın kısır döngüsünün gelişmekte olduğunu belirtebiliyor. Ayrıca yeni bulguların, yaşlı yetişkinleri cesaretlendireceği konusunda araştırmacılar umutlu.

yoga-2.jpg

Yoga dozuna dikkat!

En elverişli ‘yoga dozu’ için standartlar belirlenmemiş olsa da, haftada 2 ile 3 saatlik bir yoga seansı öneriliyor. Farklı yoga stillerinin kullanıldığı araştırmada çoğunlukla Hatha’nın olduğu söyleniyor. Yoga müdahalelerinin uzunluğu da 4 ile 28 hafta arasında değişiyor. Birçok çalışmada da küçük örneklem boyutları kullanılıyordu.

Yoganın, kırılganlıkla ilişkili başka bir ölçüm olan ‘el kavraması’nı ise iyileştirmediği ortaya çıktı.

Dengeyi geliştirdiğine dair daha az kanıt olan araştırmada, çalışmaların çoğunda sandalye tabanlı yöntemlere yer verildi. Uygulamanın ‘tai chi’ gibi diğer egzersiz biçimlerinden daha faydalı olmadığı da belirtiliyor.

Uygulamaların tümünde birden fazla vücut sistemi çalışıyor. Bu nedenle muhtemelen kırılganlığa yardımcı oldukları ve hepsinin sağlıklı seçimler olduğu söyleniyor.

Farklı egzersiz biçimlerini ve bunların kırılganlık üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu da muhakkak.

yoga-4.jpg

Fizyoterapistlerin çekinceleri var

Avustralya’da kırılganlık üzerine çalışan fizyoterapi uzmanları ise bu yeni çalışmadan herhangi bir kesin sonuç çıkarmanın zor olduğunu ifade ediyor. İncelemenin yoganın bile kırılganlığa yardımcı olduğunu, önlediğini veya tersine çevirdiğini gerçekten söyleyen herhangi bir güçlü sonuç kanıtına sahip olmadığını iddia ediyor. Ancak bu incelemelerin, daha fazla araştırma için bir yol sunduğunu ve kırılganlıkla ilgili olumsuz damgalamaya karşı koyabileceği belirtiliyor. Bu tür bilgilerin, umut konusunda destekleyici olduğu ve kırılganlık için bir şeyler yapabileceğimizi göstermesi açısından önemli olduğu vurgulanıyor.

Etiketler :