Yeni Doğan Bebeklerde Ağrı Kesici Etkisi Yapıyor

Yeni Doğan Bebeklerde Ağrı Kesici Etkisi Yapıyor
Yakın zamanda yapılan bir araştırma küçük tıbbi işlemler sırasında çalan Mozart'ın ağrı kesici etki yaptığını ortaya koydu.

Yeni bir araştırma, özellikle doktor muayenelerinde canı yanan yeni doğmuş bebeklerin Mozart dinletilerek sakinleştirilebileceğini ortaya koydu.

yeni-dogan-bebek1.jpg

Yeni bir çalışma, Mozart'ın ninnisini çalmanın, kan testi yapılan yenidoğanlarda ağrıyı hafifletebileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar çalışmayı New York'ta gerçekleştirdiler ve burada genellikle sarılık gibi durumları taramak için yapılan rutin topuk kanı kan testi sırasında 100 yenidoğanın ağrı seviyelerini değerlendirdiler.

Araştırmada bebeklerin yarısı topuktan kan alma işlemi öncesinde ve sırasında 20 dakika boyunca ve sonrasında ilave beş dakika boyunca enstrümantal Mozart ninnisini dinledi. Geriye kalan bebeklere ise herhangi bir müzik dinletilmedi.

mozart.jpg

ABD'deki Thomas Jefferson Üniversitesi'nden araştırmacılar, ünlü besteci Wolfgang Amadeus Mozart'ın parçalarının bebeklerde ağrı kesici etkisi yaptığı sonucuna vardı.

Bu azalma, topuktan kan alınması öncesinde, sırasında ve sonrasında da geçerliydi.
Bulgular, bazı sakinleştirici müzik türlerinin en genç insanların beyninde bile güçlü bir rahatlatıcı etkiye sahip olabileceğini gösteriyor.

Hakemli bilimsel dergi Nature'da bugün yayımlanan makalede konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı:

Müzik müdahalesi, sağlıklı, zamanında doğmuş bebeklerde küçük prosedürlerden kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için kolay, tekrarlanabilir ve maliyetsiz bir araçtır.

Etiketler :