Yapabilene ne mutlu! Öğleden sonra yarım saatlik şekerleme hafızayı, ruh halini ve uyanıklığı ateşliyor

Yapabilene ne mutlu! Öğleden sonra yarım saatlik şekerleme hafızayı, ruh halini ve uyanıklığı ateşliyor
Yarım saatlik şekerleme hafızayı, ruh halini ve uyanıklığı ateşliyor. Yapabilene ne mutlu!

Araştırmacılar, dört farklı uyku düzeninden sonra ruh hali ve uyanıklık konusunu araştırmak için 32 genç yetişkin üzerinde bir araştırma yaptı.

uyku1.jpg

Bilim insanlarının bulgularına göre 10 dakikadan 60 dakikaya kadar olan tüm şekerlemeler, uyanık kalmaktan daha faydalıydı.

uyku3.jpg

Ancak Singapur'da yapılan araştırma, 30 dakikalık bir şekerlemenin "pratiklik ve fayda arasındaki en iyi dengeye" sahip olduğunu buldu.

uyku4.jpg

Singapur Ulusal Üniversitesi'nden Dr Ruth Leong şunları söyledi: "Gece normal uyku sürelerinin ardından, 32 genç yetişkin dört deneysel koşula tabi tutuldu: Uyanma, 10 dakikalık şekerleme, 30 dakika şekerleme ve 60 dakikalık şekerleme.

Şekerleme faydalarının hangisinin daha yüksek olduğunu karşılaştırmak için uyandıktan sonraki beş, 30, 60 ve 240 dakikalık aralıklarla ruh hali, uykululuk hali ve bilişsel performans ölçüldü.
Şekerleme sürelerinin bellek üzerindeki etkisi de ölçüldü.

uyku5.jpg

Uyanık kalmaya kıyasla, 10 ila 60 dakika arasında değişen tüm şekerleme sürelerinin belirgin faydaları bulundu.

Olumlu ruh hali, uykululuk ve uyanıklıkta artış için şekerlemelerin etkisi 240 dakikaya kadar sürdü, bu da 10 dakikalık kısa bir sürenin bile tazeleme görevi görebileceğini düşündürüyor.

Etiketler :