Uzmandan 'polen' uyarısı: Koronayı tetikliyor, bağışıklığı düşürüyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 02.04.2021 11:58

Uzmandan 'polen' uyarısı: Koronayı tetikliyor, bağışıklığı düşürüyor

Prof. Dr. Doğan Yaşar, polenlerin bağışıklık düşürdüğünü belirterek "Gerekmedikçe dışarı çıkmayın" uyarısı yaptı. Polenlere karşı partikül tutucu maske kullanımına dikkat çekti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, polenlerin bağışıklığı düşürdüğü ve koronavirüsü tetiklediğini ifade etti. Havaların ısınmasına işaret eden Yaşar, "Isınma demek verimlilik, bitkilerin yeşillenmesi, baharın gelmesi ve her şeyin güzel olması demek. Bu dönem spor polenlerin neden olduğu bahar alerjisi oluşuyor. Şimdi bunun yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Önümüzdeki hafta havalar daha da ısınınca, daha da yoğunlaşacak. Spor polenlerin vücut direncini düşürdüğünü biliyoruz. Almanya merkezli 31 ülkede çeşitli milletlerden birçok bilim adamının katılımıyla geniş kapsamlı bir araştırma yapıldı. Spor polenlerin bağışıklığı düşürmesi nedeniyle covidin daha da tehlikeli olduğu ortaya konulmuş. Covid saldırısına karşı vücudu çok daha açık duruma düşürmesi nedeniyle kesinlikle partikül tutucu maske takılması isteniyor. Normal maskeler bu dönemde polenlere karşı koruyucu değil" ifadelerini kullandı. 

Nisan ayının ilk haftasıyla birlikte spor polen yoğunluğunun artacağını kaydeden Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Son 10 gündür polen mevcut. Bahar alerjisi olanlar bunu hissediyor. Nisanın ilk haftasından itibaren daha da artacak. Bu dönemde ABD ve Avrupa’da, bahar alerjisi olanlar sokağa çıkmazlar. Gelişmiş ülkelerdeki tüm doktorlar, bahar alerjisi için gerekmedikçe dışarı çıkılmamasını ya da partikül tutucu maske kullanılmasını önerirler. Tedbir kuldan, takdir Allah’tan” dedi. 

Sağlık