Uyuza Çare Kalmadı: Randevu da İlaç da Yok!

Uyuza Çare Kalmadı: Randevu da İlaç da Yok!
Uyuz vakaları ülkenin dört bir yanında etkisini artırarak sürdürüyor. Uyuz şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısı yarı yarıya artmış vaziyette ancak çözümü için ne randevu ne ilaç bulunabiliyor.

Uyuz tehlikesi çığ gibi büyümeye devam ediyor. Dört bir yandan vaka haberleri gelirken çare için çıkış yolu yok.

GazeteDuvar'ın haberine göre, uyuz vakaları başlangıcında hastanelere başvuruyor ancak en erken randevu bir hafta sonraya veriliyor. Kaşıntılarla baş edemeyen hastalar eczanelere yöneliyor. Uyuz tedavisinde en etkili ilaçlardan biri çok pahalı ve SGK tarafından karşılanmıyor. Eczaneler de hastalara reçetesiz satılabilen çeşitli kremler vererek yardımcı olmaya çalışıyor.

Doktorlar da yine daha ucuz ve erişimin kolay olduğu ilaçlardan oluşan bir 'merhem'in tarifin reçetesini hastalarına veriyor. Eczaneler de bu reçeteye göre yazılan ilacı hazırlıyor. Bu ilaçları sadece uyuz olan hastanın değil, aynı evde yaşadığı herkesin kullanması lazım. İlaç duştan sonra tüm vücuda sürülüyor ve en az dört gün boyunca kullanılması gerekiyor.

DEPREM BÖLGESİNDE DURUM VAHİM

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Saffet Ercan da uyuz vakalarının artışında hastanelerden erken randevu alınamamasının etkili olduğunu belirtiyor. Özellikle deprem bölgesinde hijyenin zayıf olması ve toplu halde yaşanması nedeniyle bu hastalığın yayıldığına dikkat çekti.