Üçüncü doz aşıda antikor araştırması: Biontech 162, Sinovac 9 kat artırdı

Üçüncü doz aşıda antikor araştırması: Biontech 162, Sinovac 9 kat artırdı
Üçüncü dozda hangi aşının daha çok antikor oluşturduğu, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları üzerinde incelendi. Sinovac aşısı yaptıranların antikor değeri 9 kat; Biontech yaptıranların ise 162 kat yükseldi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede aşıların etkinlik oranları da önemli bir boyut. Üçüncü doz aşıların yapılmaya başlanmasıyla birlikte aşıların antikor oranları da tekrar tartışma konusu oldu.

Türkiye'de Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından ortak bir araştırma yapıldı.

Temmuz 2021’de sağlık çalışanları için üçüncü doz aşı uygulamasında Sinovac ile Biontech seçenekleri sunulmuştu. Üçüncü dozda hangi aşının daha çok antikor oluşumu sağladığı, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları üzerinde yapılan araştırmayla incelendi.

138 kişide denendi

Antikor araştırmasına 84'ü erkek 53'ü kadın olmak üzere toplam 179 sağlık çalışanı katıldı. 138 görevli çalışmayı tamamladı. Sağlık çalışanlarının 103'ü Biontech, 35'i ise Çin aşısı Sinovac'ı tercih etti.

NTV'de yer alan habere göre, araştırma kapsamında alınan ilk kan örneklerinde yapılan incelemede elde edilen en düşük antikor değer 10,9 olurken en yüksek değer ise 5 bin 542,6 AU/ml oldu.

Güçlendirici doz olarak Sinovac yaptıranların antikor değeri 1187,90 çıktı. Biontech yaptıran grupta ise bu değerin 17 bin 619 olduğu görüldü.

Bu değerler ise iki dozun üzerine yapılan Sinovac'ın antikor seviyesini 9 kat, Biontech'in ise 162 kat artırdığı anlamına geliyor.

Biontech'in yan etkisi fazla

Öte yandan iki grup arasında yan etki açısından da anlamlı fark olduğu bulundu.

Sinovac aşısı yaptıran 35 sağlık çalışanının sadece 3'ü aşı sonrası yan etki olarak aşı yerinde ağrı bildirdi. Biontech grubunun yüzde 88'den fazlası ise en az bir yan etki gördüklerini aktardı. En sık görülen yan etkilerin enjeksiyon yerinde ağrı, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı ve ateş olduğu bildirildi.

Etiketler :