TTB'den sağlıkta kaos uyarısı: Binlerce doktor istifa ederken binlercesi de yurtdışına gidiyor

Türk Tabipleri Birliği’ne göre, binlerce doktor ya emekliliğini isteyerek ya da istifa ederek mesleğini bırakırken binlerce doktor da yurt dışına gitmek için başvurdu. halktv.com.tr'ye konuşan TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları TTB, bu durumun devam etmesi halinde sağlıkta kaos yaşanacağı uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2021 11:56
TTB'den sağlıkta kaos uyarısı: Binlerce doktor istifa ederken binlercesi de yurtdışına gidiyor

"Sağlık Bakanlığı istifa eden ve ya emekliliğini isteyen doktorlar ile ilgili rakamları doğru bir şekilde paylaşmıyor" diyen TTB Merkez Konsey üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, acil bir şekilde önlem alınmazsa "ülke olarak sadece doktorlarımızı kaybetmeyeceğiz millet olarak da sağlığımızı kaybedeceğiz" dedi. Genç meslektaşlarını kaybettiklerini açıklayan Eroğulları, muayene yapacak, ameliyatlara girecek doktor bulunamayacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Yaklaşık bir buçuk yılda biz 8 bin doktorun ya emekliliğini isteyerek ya da istifa ederek meslekten ayrıldığını tespit ettik. Bu ayrılıkların temelinde çalışma şartları ve tükenmişlik yatmaktadır. İş yükümüz zaten çok fazlaydı bir de pandemi eklenince bu yük katlanarak büyüdü. Doktorlar pandemi ile birlikte tükenmişlik sendromuna girdi. Ayrıca özlük haklarında ciddi oranlarda ayıplar ve gerilemeler oldu. Çalışan hekimler de emekli hekimler de geçinemiyor. Bir çok hekim yoksulluk sınırının altında bir ücretle çalışıyor. İstifa ve ya emeklilikle meslekten ayrılan meslektaşlarımız kadar genç meslektaşlarımızı da ciddi bir şekilde kaybediyoruz. Yurtdışında hekimlik yapabilmek için bizden yani TTB'den iyi hal kağıdı alınır. Her yıl ortalama 100 kişi iyi hal kağıdı almak için başvururdu. Son yıllarda yıllık 1000'in üzerinde genç meslektaşımıza iyi hal kağıdı veriyoruz ve pırıl pırıl gençlerimizi kaybediyoruz. Bu rakam sadece yurtdışında doktorluk yapmak için gitmek isteyenlerin sayısı bir de 'yurtdışına gideyim de ne iş yapsam Türkiye'de hekimlik yaparak kazanacağımdan hem daha çok kazanır hem de daha rahat şartlarda çalışırım' diyerek istifa edip giden genç arkadaşlarımız var. Gençlerimiz mutsuz ve huzursuz. Bu nedenle yabancı dil kurslarına gidip yurt dışında yaşama hedefi güdüyorlar. TTB olarak hekimlerin yaşadığı tüm bu zorluklara dikkat çekmek ve hekimlerin haklarını alabilmek, güvenli çalışma ortamları oluşturabilmek adına bir eylemlilik süreci başlattık. Gerek çalışma şartlarımızın gerekse özlük haklarımızın düzeltilmesi için sesimizi her mecrada yükseltiyor ve sorunlarımızı dillendiriyor ve 'Emek bizim söz bizim' diyoruz.

dr-kazim-dogan-erogullari.jpgDr. Kazım Doğan Eroğulları

'İstifalar sağlıkta kaosa neden olacak'

Bu konuya sadece hekimlerimizi kaybediyoruz diye bakılmaması gerektiğini belirten Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey üyesi Aile Hekimi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, yaşananların sağlıkta bir kaosa neden olacağını ifade etti.

Eroğulları, "Biz saha ziyaretlerinde sağlıkta şiddetin ne boyutlarda olduğunu, uzun çalışma şartlarının arkadaşlarımızı nasıl tükettiğini, uygulanan mobingin hem ruhsal hem bedensel olarak nelere neden olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Bir de üstüne özlük haklarımızdaki ciddi gerilemeler iyiden iyiye doktorları nefes alamaz hale getiriyor. Bazı hastanelerde bazı branşların olmadığını görüyoruz. Bir süre sonra hastaneler kendisini döndüremez duruma gelecek. Hastanelerde bir çok branşta doktor bulunamıyor bu durumda o branşlarda hasta kabulü yapılamayacak. Tedavi olacak hastalar başka hastanelere gitmek zorunda kalacak. Hatta bazı ameliyatlar yapılamayacak. Çok ciddi bir halk sağlığı problemi doğmak üzere" dedi.

doktor-uzgun.jpg

'300 gündür sorunlarımızı anlatmamız için randevu verilmiyor...'

En çok cerrahi, anastezi, acil ve yoğun bakım branşlarında istifaların yaşandığını belirten Dr. Kazım Doğan Eroğulları "Tüm hekimlerde genel olarak korkutucu boyutlarda meslekten uzaklaşma var. Güvensiz ortamda çalışıyoruz. Sağlıkta şiddetin engellenmesi konusunda yetkililer üzerine düşeni yapmıyor. Bir örnek vermek gerekirse 184 hattını arayan birisi 'ben gideceğim filanca yerdeki filanca doktoru öldüreceğim' dediğinde 184 şunu yapıyor. Tehdide maruz kalan doktoru arıyor ve 'sizi öldürmeye geliyorlar bulunduğunuz yeri terk edin' diyor. Bunun dışında bir önlem almayan ciddiyetsiz bir sağlık yönetimi var. Can güvenliğinin dahi olmadığı şartlarda, yoksulluk sınırının altında maaşlar alan hekimler çalışmak istemiyor. Bunu sadece hekimlerin istifası ve ya emekliliklerini istemesi olarak görülmemeli .Sağlık alanında çalışan herkes işini bırakıyor. Yani hasta bakıcılar, hemşireler, laboratuvar çalışanları... bir sürü sağlık çalışanı işinden ayrılıyor. Tüm bunları Sağlık Bakanı ile yüz yüze konuşmak istiyoruz. 300 günü geçti bize derdimizi anlatmamız için bir randevu verilmiyor. 'Bir doktor neden meslektaşlarına randevu vermez?' anlamakta çok zorlanıyoruz" dedi.

istifa-eden-doktor.jpg

'Tıp fakültelerinde eğitim verecek hoca kalmadı'

100'ün üzerinde tıp fakültesi açıldı. Bu fakültelerin bir kısmı tabelalardan ibaret. Bu okullara kayıt yaptıran öğrenciler başka fakültelerde eğitim alıyorlar ve kapasitenin üstünde sınıflarda yetersiz eğitim görüyorlar diyen Eroğulları, "Bir de tıp fakültelerinde eğitim verecek hocaların kalmadı. Hekimlik usta çırak ilişkisidir. Dolayısı ile hoca olmayınca çırak ortada kalıyor. Bazı hastanelerde o kadar çok öğrenci var ki istenilen şekilde staj bile yapamıyorlar ve dolayısı ile de hekimliği öğrenemiyorlar. Üniversitede görevi öğrenci yetiştirmek olan meslektaşlarımız geçim sıkıntısı içinde polikliniklere yöneliyorlar. Geçinebilmek için hekim yetiştirmek yerine özel hastanelerde hasta bakarak para kazanmaya çalışıyorlar. Dolayısı ile tıp eğitiminde de çok ciddi sıkıntılar var" dedi.

uzman-dr-halis-yerlikaya.jpgUzman Dr. Halis Yerlikaya

'5 bin doktor yurtdışına gitmek için başvurdu'

Sadece 2020 yılında 12 bine yakın şiddet ihbarı yapıldığını ifade eden TTB Merkez Konseyi Üyesi Uzman Dr. Halis Yerlikaya, İstifa eden doktorların sadece özel hastanelere geçmediğini ifade ederek, son aylarda 5 bine yakın hekimin yurtdışında çalışma belgesi için TTB’ye başvurduğunu belirtti. Önlem alınmaması halinde sağlık sisteminin kaosa sürükleneceğini savunan Yerlikaya, ”Hekimler ülkeyi terk ediyor. Şiddetten, bulaştan koruyacak düzenlemelerin olmaması, sağlıkçıların emeğinin karşılığının verilememesi, güvenli bir gelecek görülmemesi nedeniyle gidiyorlar. Şu anda da bir kaos var. Her şey pandemiye yoğunlaştı. Bu istifaların yurttaşlara çok ciddi bir yansıması olacak, artarak devam edecek, sağlıkla ilgili ciddi sorunlar olacak. İnsanlar sağlığa erişemeyeceği için etkilenecek. Özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler yapılamazsa, ekonomik krizin etkilerini giderecek bir düzenleme yapılamazsa kamudaki erime daha da fazla olacak. Yurttaşlar özel hastanelere mecbur kalacak” dedi.