SGK, 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkarıyor

SGK, 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkarıyor
SGK, aldığı yeni kararla daha önce reçetelere yazılan, yıllarca hastaların ücretsiz alabildiği 52 ilacı geri ödeme listesinden çıkardı.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aldığı yeni kararla listeden çıkarılan ilaçlar arasında, kas gevşetici kremler, ağrı kesici ve iltihap giderici spreyler, pandemi döneminde en çok kullanılan ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkarırken ağrılarında kullanılan diş jellerinin bulunduğunu söyledi.

Vatandaşın cebinden daha fazla para çıkacak

Cumhuriyet'ten Sibel Baştepe'nin haberine göre, SGK'nın aldığı yeni kararla ayrıca eşdeğer ilaç taban fiyat uygulaması da yüzde 5’e düşürüldü.

Saydan, yapılan değişiklikle ilgili “SGK, 15 Ekim’den sonra 52 ilacı geri ödemeyecek ve tebliğden beş işgünü sonra 147 ilacı da on günde birer kutu olacak şekilde ve kurumun belirleyeceği sabit bir fiyattan ödeyeceği için vatandaşın vereceği fiyat farkı da daha çok olacak. Ayrıca eşdeğer fiyat referans bandı farkları ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildi. Eşdeğer ilaçlardan alınacak farklar yüzde 5 artmış oluyor. Vatandaşın cebinden çıkacak fiyat farkı fazlalaşmış olacak” dedi.

'Başka ilaçlar da çıkarılacak'

Yeni düzenlemenin bir başlangıç olduğunu ve başka ilaç gruplarının da yavaş yavaş ödeme kapsamından çıkacağını öngören Saydan, "Vatandaşın ilaçlara ulaşımı engellenmiş ve cebinden ilaç için çıkacak olan ücret fazlalaşmış olacak. Her şeyden tasarruf edilir ama sağlıktan tasarruf edilmez” dedi.

'Eşitsizlik daha da artacak'

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu ise “Sağlığa erişimde eşitsizliğin daha da artacağı ortadadır. Alınan bu kararlar, sağlığı koruma görevi üstlenen sosyal devlet anlayışına uygun değildir. Kararların gözden geçirilmesi, yanlıştan bir an önce dönülmesi çağrısında bulunuyor ve bir kez daha vurguluyoruz: Sağlıkta tasarruf olmaz” dedi.