Rektör Özkan: Covid yoğun bakım ünitelerinde doluluk yüzde 100

Rektör Özkan: Covid yoğun bakım ünitelerinde doluluk yüzde 100
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, covid yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranlarının yüzde 100'e ulaştığını belirterek "Aşı gibi bir silahımız var. Bu silahı göz ardı etmememiz gerekiyor. Aşıyı komplo teorisi olarak görüyorlar, bunu anlamak mümkün değil. Aşı olmazsanız maalesef çok sıkıntılı süreçler insanları bekliyor" dedi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi'nde Covid yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını belirterek, hastaların yüzde 80'inin aşı olmayanlardan olduğunu aktardı. Covid'e karşı en büyük silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan, "Aşı çok kıymetli. Allah'a şükür elimizde aşı gibi bir silahımız var. Bu silahı göz ardı etmememiz gerekiyor. Aşıyı komplo teorisi olarak görüyorlar, bunu anlamak mümkün değil. Aşı olmayanları maalesef çok sıkıntılı süreçler bekliyor. Aşı bütün toplumun tek kurtuluşu" dedi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ Hastanesi'ndeki Covid çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. AÜ Hastanesi'nde 6 ünite Covid pandemi servisi olduğunu aktaran Prof. Dr. Özkan, pandemi servisinde bulunan 130 yataktan yüzde 90'ının dolduğunu belirtti. Toplam 29 yatak olan 2 Covid yoğun bakım ünitesinin tamamen dolduğunu belirten Özkan, bu hastaların yüzde 80'inin aşı olmayanlar olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Covid vaka sayılarını her gün açıkladığını, fakat vaka sayılarının istenilen oranda düşmediğini aktardı.

AÜ'de aşı ve kit çalışmalarının hala devam ettiğini belirten Özkan, “Bunlar uzun süreli araştırmalar. Yeni mutasyonlara karşı da kendimizi revize etmemiz gerekiyor. Aşı çalışmalarımız hala devam ediyor" diye konuştu.

'Aşı olmazsanız maalesef çok sıkıntılı süreçler insanları bekliyor'

Covid'e karşı en büyük silahın aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özlenen Özkan, şunları söyledi:

"Allah'a şükür elimizde aşı gibi bir silahımız var. Bu silahı göz ardı etmememiz gerekiyor. Aşıyı komplo teorisi olarak görüyorlar, bunu anlamak mümkün değil. Biz her şeyi çok net görüyoruz. Biliyorsunuz ben ilk aşı gönüllülerindenim. Aşı olmazsanız maalesef çok sıkıntılı süreçler insanları bekliyor. Aşı bütün toplumun tek kurtuluşu."

Kaynak:DHA