Prof. Dr. Ceyhan: En tehlikelisi Brezilya mutantı, bulaşı en çok o artırıyor
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 28.03.2021 14:10

Prof. Dr. Ceyhan: En tehlikelisi Brezilya mutantı, bulaşı en çok o artırıyor

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyadaki mutant virüslerin gelişim ve bunların pandemiye etkisini değerlendirdi. Brezilya virüsünün en tehlikeli mutant sınıfına girdiğini belirtti.

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Fatma Nur  Ak ile Gündem Özel programına katılarak aşılama ve pandemi ile ilgili güncel bilgiler verdi:

Türkiye’nin tamamında virüs yayılım hızı artmış durumda. Maalesef tablonun açıklandığı gün bu gidişle iyiden kötüye giden süreç olur dedim. Sarıdan maviye döndürecek önlemlerimiz yok. Beklemeye gerek yok bence. Virüs iyi yönde mutasyona uğrayıp yok olmadığı sürece. Vaka sayıları artacaktır.

'Aşı yüzde yüz etkili olmaz'
aw182959-03.jpgAşı meselesine gelince… Aşılamada yüzde yüz etkili olunmaz. Aşılamada yüzde yüz etkili deniyorsa bir problem vardır.

Yüksek oranda aşılarsanız oran yüzde yüze çıkar. Henüz yüzde 7 aşılamalarda ‘Ağır hastalığı önlüyor’ denilemez. Yarın aşılamaya rağmen ölümler olabilir. Bu da aşının etkisiz olduğunu göstermez.

'En tehlikelisi Brezilya mutantı'
En tehlikelisi Brezilya mutantı. Bulaşı en çok o artırıyor. Dünyada en büyük sorun İngiltere mutantı. Vakaların yüzde 50’inden fazlası İngiltere mutantı. Vakaların yarısından çoğu mutant virüse bağlı diyorlar.
aw182959-01.jpg
'İngiltere’deki mutant Vuhan’da çıkan virüsün yerini alacak'
Gözlemimiz; İngiltere’deki mutant Vuhan’da çıkan virüsün yerini alacak. Daha bulaşıcı bir virüsla uğraşmaya başlayacağız. Çıkan sonuçlar belirli bir azalma olmadığını gösteriyor. Aşılamayı zaman yayarak mutant virüs gelişme riskini artırıyoruz.

'Pandemi aşılaması kitle aşılamasından daha farklı yapılması gerek'
Mümkün olan en kısa sürede insanları aşılayın dememizin sebebi bu. Ben geçen hafta bir arkadaşımı kaybettim. Birinci dozunu yaptırmıştı. İkinci dozunu beklerken kaybettik. Aşılamayı pandemi aşılaması gibi değil çocuk aşılaması gibi yapıyoruz. Pandemi aşılaması kitle aşılamasından daha farklı yapılması gerek.

Vereceğiniz her karar bir ay sonrasını, ağır hasta sayısını etkiliyor. 

Sağlık