Prof. Dr. Ceyhan: Aşılamada en korkutucu noktadayız

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşılamada Türkiye'nin yaz başında alacağı durumun bilimsel açıdan hiç istenilmediğini belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Mart 2021 20:16

Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eylül Han Tezel ile Gündem Özel’e bağlanarak pandemi aşılamasıyla ilgili konuştu.


Toplumun yarısının aşılanmış yarısının ise aşılanmamış olduğu ortamın mutasyonlar için elverişli koşullar oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan şunları söyledi:

İlk başta firmaların belirttiği oranda aşı üretilemiyor. Bunun birkaç nedeni var. Birinci iyi üretim yapamıyor. Bir de mutant aşı çıkınca firmalara normal aşı kapasitesini azaltıp mutatn aşıya yöneldi.

 

"Pratikte olacak bir şey değil"

Türkiye’ye 100 milyon doz aşı gelir mi? Bakanlık buna çalışıyor ama pratikte bu olacak bir şey değil. Türkiye’nin pandemiyi ortadan kaldırtacak aşılama miktarını 75 milyon kişi olarak hesaplıyoruz. Türkiye’nin yüzde 60’ının bağışık olması için yüzde 70 aşılamanız gerek.

 

"Virüse silahımızı tanıttık"

Yaz başına kadar 40-50 milyon doz yaparsak. Bunun da yarıya bölersek. 15-20 milyon aşılı geri kalan aşısız demektir. Bu hiç istemediğimiz bir şeydir. Bu aşılamada en korkulan şey. Virüsü ortadan kaldıramayıp ancak silahımızı tanıtmış olmak.
 

Aşılamada yapılan hatalar

Genel pandemi aşılamasını bilmemekten kaynaklanan hatalar yapıldı. Bu pandemi aşısının hemen başlanıp bitirilmesi gerekli. Bu aşılamanın minimum tutulması gerekli.
 

"Dünya aşılamada sınıfta kaldı"

Birinci dozu olmuş, ikinci dozu beklerken hastalığa yakalanıp ölenler var. Düşük bir antikor sonucu bu uzun ara yeni bir mutasyon gelişmesi için uygun. Pandemi aşılamasında mümkün olduğunca yüksek doz aşı ile işe başlamak. Yüksek doz aşılamada tüm dünya sınıfta kaldı. Hiç kimsenin bahsettiği gibi akmadı aşı.

Bu pandemide benim korkum sadece bu nedenle daha yeni mutasyonların gelişmesi

İlgili Haberler