Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 26.03.2021 13:30

"Aşı alınır satılır bir ticari meta olduğu sürece salgını yaşamaya devam edeceğiz"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, koronavirüs salgınına ve gevşetilen tedbirlere ilişkin konuştu. Ertuğrul, "Aşı alınır satılır bir ticari meta olduğu sürece salgını yaşamaya devam edeceğiz" dedi.

Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Halk TV'de yayınlanan Eylül Han Tezel'in sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Salgının kontrolünün yitirildiğini söyleyen Ertuğrul "Bunun uyarılarını da şubat başında yapıyorduk. Böyle devam ederse martın ortasında bir dalga gelebilir demiştik. Uyarılarımız boşa gitti" dedi. 

"Olumsuz bir tablonun içindeyiz" diyen Ertuğrul, çalışmak zorunda olan insanlara işaret ederek hastalığın buluşmasının çok olağan bir durumda olduğunu ifade etti. 

"Kontrolsüz salgın dönemine geçtik"

İngiltere varyantının yüzde 70'lere ulaştığını söyleyen Ertuğrul, "Aşı konusunda dünya sınıfta kaldı. İnsanların yaşamını kurtaran bir araçtır aşı" dedi. Ertuğrul şöyle devam etti:

Sistemi eleştirmek gerekiyor. Aşı alınır satılır bir ticari meta olduğu sürece bunu yaşamaya devam edeceğiz. Firmaların kontrolü altındayız. Firma ne kadar üretirse ve gönderirse biz o kadar yapabiliyoruz. 

Sağlık Bakanlığı hedef 100 milyon diyor. Sağlık bakanının hedefine inanıyorum ama firmanın hedefine inanmıyorum. Her gün onlarca hasta yatıyor sevişe. Bir grubunu yoğun bakıma kaldırdık. Kontrollü salgın döneminden kontrolsüz salgın dönemine geçtik.

İlgili Haberler
Sağlık