Pfizer, 16 -17 yaş aşısı için başvuruda bulunacak

Pfizer, 16 -17 yaş aşısı için başvuruda bulunacak
Pfizer ve BioNTech'in bu hafta 16-17 yaşlarındaki gençler için destekleyici aşı başvurusunda bulunacağı bildirildi.

Pfizer ve BioNTech bu hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) 18 yaş altı kişilere yönelik geliştirilen destekleyici aşı için başvurmayı planlıyor.

Yaklaşık 10 gün evvel federal sağlık kurumları 18 yaş ve üstü kişiler için hem Pfizer-BioNTech hem de Moderna aşılarının destekleyici dozlarına izin vermişti. Eğer Pfizer-BioNTech'in sözkonusu başvurusu kabul edilirse dünyada 18 yaş ve altı için kabul edilen ilk destekleyici aşı olacak.

Bilim insanları yarışta

İlk olarak Güney Afrika'da görülen Covid-19 varyantı omicron dünyada endişe yaratırken bilim insanları da çalışmalarını hızlandırdı. Bilim insanları omicron varyantını anlamak için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu söylerken, ABD Başkanı Joe Biden'ın varyanta yönelik "kaygılıyım" açıklamaları ardından omicron'a yönelik aşı yarışı başladı. Sözkonusu "yarışta" yeni varyantın aşı üzerine etkilerine yönelik araştırmalara hız verildi.

Biden pazartesi günü yeni varyanta yönelik yaptığı açıklamalarda "Panik değil, kaygı sebebi" demişti. Öte yandan Başkan, "Amerikalıları güvende tutmak için hiçbir çabadan kaçınmam" ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler :