Penis Kanseri Korkutuyor

Penis Kanseri Korkutuyor
Penis kanseri vakaları artıyor: Brezilya'da on yılda 6 bin 500 amputasyon yaşanıyor. Kanserin belirtileri genellikle peniste iyileşmeyen bir yara ve güçlü kokulu bir akıntıyla başlıyor.

Brezilya'daki kanser vakası korkuttu. Emekli bir Brezilyalı olan João, 2018'de penisinde siğil bulduktan sonra tedavi sürecine girdi. 63 yaşındaki Joao, "Ne olduğunu öğrenmek için tıbbi kliniklere gittim ancak tüm doktorlar bana bunun aşırı deriden ve reçete edilen ilaçlardan kaynaklandığını söyledi" dedi.

Kullandığı ilaçlara rağmen siğilin büyümeye devam ettiğini belirten Joao, bu durumun evliliğini olumsuz etkilemeye başladığını söyledi. Beş yıl boyunca çeşitli tedaviler gören hasta çözüme kavuşan bir sonuç alamadığını söylemesinin ardından 2023 yılında konulan teşhisle penis kanseri olduğunu öğrendi. Joao, "Ailem için bu çok hoş olmayan bir sürprizdi, hatta penisimin bir kısmının kesilmesi gerekti." dedi.

NADİR RASTLANAN BİR KANSER TÜRÜ: PENİS KANSERİ

Araştırmalara göre nadir görülen bir kanser türü olduğu belirlenen penis kanseri Brezilya'da 100 bin erkekte 2,1 oranında görülüyor.

"KANSERİN BELİRTİLERİ"

Brezilya Sağlık Bakanlığı'na göre 2012 ile 2022 arasında 21 bin vaka bildirildi. Vakalar 4 binden fazla ölümle sonuçlandı ve son 10 yılda, günde ortalama 2 olmak üzere 6 bin 500'den fazla amputasyon yaşandı. Brezilya'nın en fakir eyaleti olan Maranhão'nun, 100 bin erkekte 6,1 ile küresel olarak en yüksek vaka oranına sahip olduğu tespit edildi. Penis kanserinin belirtilerinin genellikle peniste iyileşmeyen bir yara ve güçlü kokulu bir akıntıyla başladığını, bazı kişilerde peniste kanama ve renk değişikliklerinin de görüldüğü bildirildi.

Brezilya'daki uzmanlarca erken teşhis edildiğinde lezyonun cerrahi olarak çıkarılması, radyoterapi, kemoterapi gibi tedavilerle iyileşme şansı yüksek olduğu söylendi ancak tedavi edilmezse penisin ve muhtemelen testisler gibi yakındaki diğer genital organların kısmen veya tamamen amputasyonunun gerekli hale gelebileceğine değinildi.

"AMELİYATTAN KORKUYORDUM"

Ocak ayında kısmi bir amputasyon geçirdiğini ve bunun zor bir dönem olduğunu söyleyen Joao, "Bu, başına geleceğini asla hayal edemeyeceğin bir şey ve başına geldiğinde öylece insanlara anlatamazsın" dedi. "Ameliyattan çok korkuyordum ama başka çarem yoktu. Joao, ameliyattan sonraki ilk haftalarda hissettiğim duygu üzüntüydü, bunu inkar edemem. Penisinin bir parçasının olmaması korkunç." dedi.

Kaynak:halktv.com.tr