Kan testi yaptırmadan yüksek kolesterolünüz olduğunu anlamanın üç işareti:

Kan testi yaptırmadan yüksek kolesterolünüz olduğunu anlamanın üç işareti:
Kolesterolünüzün çok yüksek olduğuna dair işaretler her zaman tespit edilmesi en kolay işaretler değildir; kesin olarak bilmenin tek yolu kan testleridir. Ancak vücudunuzun yüksek kolesterolü açığa çıkarabilecek üç kısmı var:

Kolesterolünüzü izlemek, düzgün beslenip beslenmediğinizi veya yeterince egzersiz yapıp yapmadığınızı anlamanın en basit yollarından biri olabilir, ancak pratisyen hekime gitmediğiniz sürece gerçekte ne kadar formda ve sağlıklı olduğunuzu söylemek her zaman kolay değildir. Sağlığınız konusunda endişeleniyorsanız kan testi yaptırmak önemli olsa da , birçok kişi yüksek kolesterolü yalnızca birine bakarak anlayabileceğinizin farkında değildir.

Vücudunuzdaki kolesterol birikmesi genellikle yüksek yağlı beslenme, sigara içme, içki içme, yeterli egzersiz yapmama veya genetikten kaynaklanmaktadır. Bu yağlı kolesterolün yeterli miktarda kan damarlarınızı hizalamaya başlaması, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir tıkanmaya neden olabilir.

Yaşlandıkça yüksek kolesterol geliştirme olasılığı giderek artıyor; 65 yaş üstü erkek ve kadınların üçte ikisinden fazlasına rutin sağlık kontrolü sırasında yüksek kolesterol tanısı konuluyor. Ancak ister genetik ister çevresel faktörlere bağlı olsun, herkeste yüksek kolesterol gelişebilir, bu nedenle vücudunuzda oluşan kolesterolün belirtilerini sadece aynaya bakarak fark edebilmek önemlidir.
Diyet, egzersiz ve ilaçla tedavi edilebilecek yüksek kolesterolünüz olup olmadığından emin olmanın tek yolu kan testi yaptırmaktır. Ancak yüzünüzde, ellerinizde veya bacaklarınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz veya kolesterol seviyenizden endişeleniyorsanız hemen doktorunuzla konuşmalısınız.

İngiliz Kalp Vakfı bu yağlı maddenin işlevini şöyle açıklıyor: "Kolesterol kanınızdaki doğal yağlı bir maddedir. Karaciğerde üretilir ve yediğimiz bazı yiyeceklerde de bulunur. Kolesterol vücudumuzdaki hücrelerin sağlıklı kalması için önemlidir. .
"Yüksek kolesterol, kanınızda çok fazla kolesterol bulunduğu anlamına gelir. Buna birçok şey sebep olabilir. Yüksek kolesterolü düşürmek için gerekli adımları atmazsanız, kalp krizi ve felç riskiniz artabilir."

Gözler

gozler.webp

Gözleriniz ruhunuzun penceresidir ama aynı zamanda fiziksel sağlığınızın da penceresi olabilir .

Vücudunuzdaki kolesterol seviyesinin çok yüksek olduğunun açık bir işareti, yalnızca birinin gözlerine baktığınızda fark edilebilir. Veya bir ayna, eğer başka biri eksikse.
Kolesterol, geniş kan damarı ağını kullanarak vücudunuzda dolaşır ve zamanla belirli yerlerde birikir. Bu yerlerden biri gözünüzün etrafındaysa, bunun ortaya çıkmasının üç ana yolu vardır.

Yaygın bir kolesterol semptomu, göz kapağınızda ve göz çevresindeki ciltte şişlikler olarak görülebilen ksantelazma olarak adlandırılır. Bu, cildinizin altında yağlı kolesterol birikintilerinin birikmesinden kaynaklanır, şişliklere sarımsı bir görünüm verir ve herhangi bir tahrişe neden olmaz ancak kanınızda yağ birikmesinin bir işareti olabilir.

Birinin gözlerinde sıklıkla görülebilen bir diğer işaret ise arkus senilis olarak adlandırılır; gözünüzün renkli kısmı olan iris çevresinde mavi, beyaz veya gri bir dairenin ortaya çıkmasıdır. Bir daireye dönüşmeden önce irisinizin üstünde ve altında bir çizgi olarak başlayabilir.

Erkeklerin irislerinin etrafında bu daireyi geliştirme olasılığı daha yüksektir; bu, yaşlandıkça giderek daha yaygın hale gelen, kolesterol seviyelerinizin yükseliyor olabileceğine dair bir kırmızı bayraktır. Bu halka çocuklarda ortaya çıkarsa buna arkus juvenil adı verilir ve bu, kolesterollerinin bozulduğunun daha da güçlü bir işaretidir.

Kan damarlarınızda yağ birikmesinin üçüncü en yaygın belirtisi, gözünüzün şişmesine neden olan retina damar tıkanıklığının gelişmesidir. Bu, kolesterolün parçalanıp retinanıza kan sağlayan damarı tıkayarak sızıntı yapmasından kaynaklanabilecek ciddi bir durumdur.

Eller

eller.jpeg

Ellerinizde de kolesterolün arttığını gösteren işaretler, gözlerinizde olduğu kadar çoktur. Ancak çoğu kişi parmak eklemlerinin şişliğini veya ellerindeki küçük darbeleri göz ardı edebilir.

Tendon ksantoması vücudunuzdaki tendonların etrafında kolesterol birikintilerinin oluşmasına neden olarak tendonların ağrımasına ve şişmesine neden olabilir. Bu en çok ekleminizde fark edilebilir olsa da Aşil tendonu gibi herhangi bir yerde de olabilir.

Yüksek kolesterolün birçok belirtisinde olduğu gibi, bunlar genellikle başka faktörlere atfedilebilir; seviyenizin çok yüksek olabileceğini gösteren diğer işaretlerden biri (ellerinizde sık sık veya ağrılı karıncalanma) gibi.

Kan damarlarınızdaki kolesterol birikintileri kan akışını sınırlamaya başladığında, bu, oksijenli kanın geçmeye çalıştığı için ellerinizin karıncalanmasına neden olabilir. Ancak uyuşukluğa neden olmaz, dolayısıyla bu semptomu yaşıyorsanız ancak parmaklarınızı hissedemiyorsanız, bunun nedeni kolesterol seviyeniz değildir.

Ayrıca tırnaklarınızın kovaya dönüşmesine de neden olabilir; bu, elinizdeki damarlardan yeterli miktarda kan akmadığının önemli bir işaretidir.

Bacaklar

bacak-uyusmasi.webp

Şişmiş tendonlar kolesterol birikiminin göstergesi olabilir

Kolesterolün kanınızda plak oluşumuna neden olması nedeniyle ortaya çıkan bu belirtiler aynı zamanda bacaklarınızda sorunlara da neden olabilir. Bu damarlar daraldıkça uyuşma ve karıncalanma bacaklarınıza yayılabilir.

Bunun bir dizi komplikasyonu olabilir . Kardiyovasküler Enstitüsü şöyle açıklıyor: "Bacaklarınız kalbinizden oldukça uzakta, ancak aynı zamanda yüksek kolesterolden kaynaklanan komplikasyon riski de taşıyorlar.