Bu diyet, kadınlarda kalp hastalığı riskini yüzde 25 oranında azaltabilir

Bu diyet, kadınlarda kalp hastalığı riskini yüzde 25 oranında azaltabilir
Yapılan araştırmalar, Akdeniz diyetinin faydalarını ortaya koymaya devam ediyor. 16 çalışmadan elde edilen verilere göre, Akdeniz diyeti uygulayan kadınlarda, kalp hastalığı ve buna bağlı ölüm riskinin, yaklaşık yüzde 25 oranında azalabildiği görülüyor. Akdeniz tipi beslenme nedir, faydaları neler olabilir?

Akdeniz tipi beslenmenin, vücudun daha hafif ve sağlıklı besinler tüketmesine dayandığı biliniyor. Çeşitli çalışmalarla bu durum ortaya konmuşken yeni çalışmalar da demans riskini azaltan ve kalp hastalıklarında fayda sağlayabilen Akdeniz diyeti üzerinde duruyor. Buna göre araştırmacılar, Akdeniz diyetinin kardiyovasküler faydaları hakkında bilinenleri pekiştiren ve daha detaylı bulgular ortaya koyan çalışmalarına bir yenisini ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kalp hastalığı, dünya çapında kadın ve erkeklerin bir numaralı katili. Koroner arter hastalığı, Birleşik Krallık'ta meme kanserinden iki kat daha fazla kadının ölümüne neden oluyor. Ayrıca 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar arasında her 5 ölümden 1’inin kalp hastalığından kaynaklandığı ifade ediliyor. Yine Amerika’da yapılan gözlemlere göre, kalp üzerine çok az çalışmada kadınlar üzerine yoğunlaşıldığı belirtiliyor.

salata-2.jpg

Kardiyologlar tarafından henüz onaylanmadı

İngiltere'de uzman diyetisyenler tarafından yapılan araştırmalarla da Akdeniz tarzı yemek yemenin kalbe iyi geldiğinin uzun zamandır bilinen bir gerçek olduğu bir kez daha vurgulandı. Bu araştırmalarda, kadınlara erkeklerden ayrı olarak bakıldığında faydaların devam ettiğinin görüldüğü açıklanıyor. Ancak yapılan çalışmalarda kardiyologların kesin bir verisinin olmadığı da unutulmamalı.

Son analizlere göre, Akdeniz diyeti üzerine yapılan çalışmalar birleştirilerek, kadınlarla ilgili ayrıntılar erkeklerden ayrıldı. Kadınlara, tamamı Akdeniz diyetinin bir parçası olan sebze ve meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler ve deniz ürünleri gibi faydalı gıdaları daha fazla almaları, kırmızı ve işlenmiş etleri daha az tüketmeleri konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

salata.jpg

Ölüm riskini de azaltabilir

Araştırmaya göre, Akdeniz diyetini çok iyi uygulayan kadınların, diyeti zar zor uygulayan kadınlara göre yüzde 24 daha düşük kalp hastalığı riski ve yüzde 23 daha düşük erken ölüm riski gözlendi. Çalışmaya göre felçten ölümlerde de bir düşüş oldu, ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi. Araştırmacılar sayıyı erkekler üzerinde de incelediler ve hemen hemen aynı sonuçları buldular. Erkeklerde kalp hastalığı riskinin yüzde 22, ölüm riskinin yüzde 23 daha düşük olduğu açıklandı. Kısaca erkeklerde de Akdeniz diyetinin olumlu bir etki yaratabileceği ifade edilirken, kadınlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 25'e yakın azalabileceği açığa çıkıyor.

akdeniz.jpg

Cinsiyete özgü araştırmalar arttırılmalı

Daha önce Akdeniz diyetinin faydaları hakkında bilinenlerin, cinsiyete özgü olmadığı ve yüksek kaliteli bir diyetin kardiyovasküler faydalarının cinsiyetten bağımsız olarak aynı olması gerektiğini söylenebilir. Akdeniz diyeti üzerine yapılan yeni çalışmaların, doğrulama niteliğinde olduğunu da ifade etmek mümkün.

Yapılan 16 çalışmanın tümünün gözlemsel olduğu, yani sebep ve sonuç gösteremeyecekleri unutulmamalı. Cinsiyete dayalı araştırmaların sayısının daha fazla olması gerektiği de uzman isimler tarafından ifade ediliyor.

Cinsiyetiniz ne olursa olsun, Akdeniz tarzı beslenme gibi dengeli beslenmeyi içeren sağlıklı bir yaşam tarzı tip 2 diyabet, obezite, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp ve dolaşım hastalıklarına yakalanma riskini ve risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Etiketler :