Güzellikte Buluş: Bilim İnsanları Akneyi Neyin Önlediğini Buldu

Güzellikte Buluş: Bilim İnsanları Akneyi Neyin Önlediğini Buldu
Güzel cilt sadece kadınların değil, tüm insanların - erkeklerin, ergenlerin - de hedefidir. ABD'deki George Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kulak arkası ve ayak parmak aralarını yıkamanın sağlıklı bir cilt mikrobiyomunun korunmasına ve sivilce ve egzama gibi hastalıklarla mücadeleye yardımcı olduğunu keşfetti.

Araştırmaya 129 öğrenci katılmış, bunlardan bazılarının düzenli olarak kulak arkasını ve ayak parmak aralarını yıkaması gerekmişti. Katılımcılara kendi derilerinden (kulak arkası, ayak parmakları arası, göbek deliği, önkol ve bacakların alt kısmı) salgıları nasıl toplayacakları öğretildi.

En sık yıkanan ön kol ve alt bacak derisinin, diğer cilt bölgelerinden alınan örneklerle karşılaştırıldığında daha çeşitli bir mikrobiyotaya sahip olduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, patojen mikroorganizmaların mikrofloraya hakim olmaya başlamasının, cildin sağlıklı dengesini bozabileceğine inanıyor. Zararlı bakterilerin çoğalması egzama veya sivilce gibi cilt hastalıklarına yol açar.

Araştırmanın yazarları, cildin tüm bölgelerinin, özellikle de genellikle ihmal edilen bölgelerin yıkanmasının önemini ortaya koyduğunu belirtiyor.