Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Neden Olur? Botoksla Çözülebilir Mi?

Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis) Neden Olur? Botoksla Çözülebilir Mi?
Göz kapağı düşüklüğü genellikle yaşla ilgili bir sorundur çünkü kaslar aşırı gerilir ve yaşla birlikte etkinliği azalır. Nadiren de nörolojik bir duruma bağlı olarak göz kapağı kaslarına giden sinirlerin hasar görmesi sonucu gelişir. Görmeyi etkileyecek sorunlar doğuran pitosiz nedir? Botoks çözüm müdür? Haberimizde...

Alın çizgilerini yok etmek, cilde daha gergin bir görünüm vermek için uygulanan botoksun dozu yüksek verildiğinde göz kapaklarının işlevini zayıflatarak sarkık göz kapakları meydana gelmesine neden olur. Birkaç ay sonra etkisi geçeceğinden çok önemli sonuçlara neden olmaz fakat botoks veya kozmetik uygulamalarla göz kapağı düşüklüğünü tedavi etmek pek de istenen sonuçları doğurmaz.

tek-tarafli-goz-kapagi-dusuklugu-14.jpg

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Bazen nörolojik bir duruma bağlı olarak göz kapağı kaslarına giden sinirlerin hasar görmesi sonucu pitoz gelişir. Ancak genel anlamda düşüklük yaşla ilgili bir sorundur, çünkü kaslar aşırı gerilir ve etkinliği azalır. Göz tümörü ve hipertansiyon hastası kişilerde de göz kapağı düşüklüğü görülebilir.

pexels-shiny-diamond-3373714.jpg

Göz Kapağı Düşüklüğü Tedavisi: Botoks Çözüm Değil

Yetişkinler de oluşan sağlık sorunlarında ise genellikle cerrahi yöntemlere başvurulur. Göz kapağını tutan kasların daha iyi çalışması için ayakta tedavi ile göz kapağını kaldıran levator kasının güçlendirilmesi sağlanabilir.

Botoks göz kapağı düşüklüğüne çözüm olmayacağı gibi yüksek dozda uygulanan botoks da göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.