Görme kaybını 3 dakikada yok ediyor: Bu bilimsel yöntemle gözleriniz eski sağlığına kavuşabilir

Görme kaybını 3 dakikada yok ediyor: Bu bilimsel yöntemle gözleriniz eski sağlığına kavuşabilir
İngiliz bilim insanlarının açıkladığı yöntemle görme kaybının yüzde 100'e kadar yok edilebildiği açığa çıktı. Peki bu bilimsel yöntem ne? Görme kaybından kurtulmak mümkün mü?Görme kaybından kurtulmak için ne yapılmalı?

Görme kaybını yok etmek için çeşitli araştırmalar yapılırken, İngiltere'den sevindirici bir haber geldi. Görme kayıplarını sıfıra indiren bir hareket keşfedildi. Her gün 3 dakika düzenli olarak yapılan bir hareket, görme kaybını sıfıra indiriyor.

Hangi hareket görme kaybını yok ediyor?

Her gün birkaç dakika kırmızı ışığa bakmak, yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan görme kaybını tersine çeviriyor. Bilim insanlarının araştırmalarıyla ortaya çıkan bu yöntemin, Parkinson ve diyabet gibi hastalıklarda da yeni tedavi yöntemlerinin kapısını açması bekleniyor.
Kırmızı ışık, hücrelerin pilleri gibi işlev gören mitokondrileri canlandırabiliyor.
The Journals of Gerontology adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırma, UCL (University College London) Oftalmololoji Ensititüsü tarafından yapıldı.

goz-2.jpg

İyileşme oranı yüzde 14

Kırmızı, yeşil ve mavi renklere duyarlı olan koni hücreleri, retinanın arka kısmında yer alıyor. Koni hücrelerinin arasında da ışığa daha duyarlı olan ve renk körü olan çubuk hücrelerine rastlanıyor. İki hafta boyunca her gün üçer dakika kırmızı ışığa bakan gönüllüler, düşük kontrastlı renkli harflere baktılar ve böylece koni fonksiyonları ölçüldü. Karanlıkta ışık sinyallerini seçmeleri istenen bu kişilerin gözlerinin çubuk hassasiyetine bakıldı.

Yapılan araştırmalar sonucunda, katılımcıların renkleri görme yeteneğinde yani koni renk kontrastı hassasiyetinde, yaklaşık yüzde 14 oranında iyileşme görüldü.

goz-3.jpg
Yüzde 14'lük oran, 40 yaşın üzerindeki katılımcılarda yüzde 20 daha fazla görülüyor. Ayrıca çubuk eşiği denen düşük ışıkta görme yeteneğinde önemli bir artış gözleniyor.

En çabuk yaşlanan: Retina

İlerleme daha küçük yaştaki katılımcılarda da gözlense de bu sonucun boyutları, daha ileri yaştaki kişilerde görülen kadar yüksek değil. Bunun nedeni olarak genç insanların gözlerinin daha az zayıflaması görülüyor.

goz-4.jpg

Araştırmanın öncüsü Prof. Glen Jeffrey, "Retina, vücudumuzda en hızlı yaşlanan organdır. Evrimsel açıdan bakınca insan ömrü hiçbir zaman 40 yaşın üzerine çıkmamıştır" ifadelerine yer veriyor. Uzmanlara göre bundan böyle, uzun yaşayan insanların organlarının erken yaşlanması ve bunları güçlendirecek yolların bulunması gerektiği araştırılmalı.

Etiketler :