DSÖ'den Omicron için beklenen yanıt: Yeni aşıya ihtiyaç yok

İlk olarak Güney Afrika'da görülmesinin ardından hızla pek çok ülkeye yayılan Omicron varyantına yönelik Dünya Sağlık Örgütü'nden açıklama geldi. DSÖ sözkonusu varyanta yönelik yeni bir aşıya ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Aralık 2021 17:05
DSÖ'den Omicron için beklenen yanıt: Yeni aşıya ihtiyaç yok

Aşıya dirençli olabileceğinden endişe edilen Omicron varyantına karşı yeni bir aşı geliştirilmesine ihtiyaç bulunmadığını açıklayan DSÖ, aşı üreticilerinin yalnızca mevcut aşılar üzerinde küçük düzenlemeler yapmasının yeterli olacağını bildirdi.

'Avrupa salgın merkezi'

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yapılan açıklamada, Avrupa'nın salgın merkezi konumuna geldiği belirtilerek, şu ana kadar Omicron varyantıyla ilişkili 40 mutasyon tespit edildiği ifade edildi. "İnsanlar koronavirüse karşı güvenlik önlemlerini bırakmak istiyor" denilen açıklamada, "ancak bu önlemler olmazsa daha çok mutasyon ile karşı karşıya olacağız" vurgusu yapıldı.

'Bilinmezlik panik yarattı'

"Omicron toplumda panik yarattı çünkü bu varyanta ilişkin şu anda çok sayıda bilinmezlik söz konusu" denilen açıklamada, "Çeşitli ülkelerin seyahat kısıtlaması getirmesini anlıyoruz. Ancak bu gibi önlemlerin sonuçları olduğu konusunda da açık olmalıyız. Ülkelerden, Omicron varyantını erken tespit edebilmeleri için hastalık takibini arttırmalarını istiyoruz. Omicron'un yayılmasını önlemek için elimizde çok sayıda araç var" ifadeleri kullanıldı.

'Yeni aşıya gerek yok'

DSÖ tarafından yapılan açıklamada "yeni aşıya gerek var mı" soruna da cevap verildi. DSÖ açıklamasında, "Yeni bir aşı geliştirmeye gerek yok. Aşı üreticilerinin yalnızca mevcut aşılar üzerinde küçük değişiklikler yapması gerekiyor. Elde edilen ilk veriler, mevcut PCR testlerinin Omicron'dan büyük oranda etkilenmediğini gösteriyor. Mevcut aşıların etkililiğinin Omicron karşısında azaldığını gösteren bir kanıt elimizde yok.
Aşı olmuş olsanız dahi maske takmanız, sosyal mesafe ve hijyeni korumanız büyük önem taşıyor
" denildi.

24 ülkede Omicron vakası

Şimdiye dek 24 ülkenin, Omicron vakası bildirdiği belirtilen açıklamada, "Omicron'un kuluçka süresinin diğer koronavirüs varyantlarından farklı olduğuna inanmak için elimizde bir sebep yok" ifadelerine yer verildi. Doğu Akdeniz bölgesindeki 7 ülkede aşılama oranının yüzde 10'a ulaşmadığının altının çizildiği açıklamada, "Elde edilen ilk gözlemler, çoğu Omicron vakasının hafif seyrettiği yönünde. Koronavirüsün bazı mutasyonları, virüsün çok daha hızlı bir şekilde bulaşması riskinin arttığını gösteriyor" vurgusu yapıldı.