DSÖ, Covid-19'un kaynağını araştırmaya davet ediyor

DSÖ, Covid-19'un kaynağını araştırmaya davet ediyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), uzmanlara koronavirüsün kaynağının araştırılması için oluşturulan yeni danışma kuruluna katılmaları için çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı DSÖ yaptığı açıklamada, yeni bilimsel grubun DSÖ'ye Covid-19'un kökenlerini belirlemek için bugüne kadar yapılan çalışmaların bağımsız bir analizini sağlayacağını ve ajansa sonraki adımları konusunda tavsiyede bulundu. 

Potansiyel virüsler için rehberlik edecek

Yeni kuralacak ekipteki uzmanlar ayrıca, Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Ebola gibi salgınları tetikleyebilen diğer virüslerin potansiyel olarak ortaya çıkmasıyla ilgili kritik konularda da rehberlik edecek. 

Euronews'in haberine göre DSÖ, 10 Eylül'e kadar yeni bilimsel danışma grubuna üyelik başvurusunda bulunmak için ilgili uzmanlığa sahip 25'e kadar yetkili aradığını duyurdu.

Gizlilik kurallarına bağlılık

DSÖ'nün yeni ekibi, örgütün diğer üyeleri gibi gizlilik kurallarına bağlı olacak. Ayrıca üyeler, DSÖ veya grup adına herhangi bir üçüncü tarafla konuşmayacak. İç müzakereler 'kesinlikle gizli' yürütülecek. Grubun görev alanı dışında herhangi bir belgeden alıntı yapmamaları veya herhangi bir belge kullanmamaları istenecek.

Öte yandan DSÖ, herhangi bir raporun yayınlanıp yayınlamayacağı konusunda tam kontrol sahibi olacak.

Mart ayında, DSÖ liderliğindeki uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip, Covid'un kökenlerinin bir laboratuvarla bağlantılı olmasının 'son derece olası' olmadığını belirten bir ön rapor yayınladı.

Biden 'laboratuvar olasılığı incelensin' demişti 

Bilim adamları, virüsün hayvanlardan insanlara geçmesinin en muhtemel senaryo olduğunu düşünmelerine rağmen, konu, son aylarda özellikle ABD Başkanı Joe Biden tarafından 'laboratuvar' olasılığını inceleme emri vermesiyle gündemdeki yeri koruyor.

Ayrıca DSÖ'nün bu yıl başlarında Çin'e gönderdiği ekibin tüm üyelerinin, Pekin'in onayından geçmesi eleştirilmişti.