Derin Dondurucuya Tavuk Koyanlar Dikkat! Bunu Sakın Yapmayın

Derin Dondurucuya Tavuk Koyanlar Dikkat! Bunu Sakın Yapmayın
Uzmanlardan buzlukta tavuk saklayanlara önemli bir uyarı var.

Gıda mühendisi Ebru Akdağ, tavuk etinin diğer et çeşitlerine kıyasla daha fazla mikroorganizma üretebileceğini belirtiyor ve yaz aylarında tavuğu alırken, pişirirken ve tüketirken çok dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor. Akdağ, "Tavuk, en çok gıda zehirlenmesine yol açan besindir. Açıkta satılan tavukları almaktan kaçının ve güvenmediğiniz yerlerde tavuk yemeyin" diyor.

Akdağ, tavuğun soğuk zincirle market raflarına ulaşması gerektiğini ifade ediyor ve "Bu zincir herhangi bir noktada kesilirse, bakteriler hızla çoğalır ve gıda tehlikeli hale gelebilir. Alışverişinizi tamamlarken tavuğu market dolabından alın. Önceden alınan tavuk, tüm market boyunca dolaştırıldığında bozulabilir. Tavuk iyice pişirilmelidir" diye ekliyor.

"ÇÖZÜLEN TAVUĞU SAKIN DONDURMAYIN"

Buzluktan çıkarıldığında, yine buzdolabında çözdürülmeli, çözüldükten sonra asla tekrar dondurulmamalıdır. Kokusuna ve rengine bakılarak alınmalıdır. Tarihi geçmiş tavukların çamaşır suyu ile yıkandıktan sonra satılması gibi hileler de yapılıyor. Böyle bir ürünü gözünüzle ya da koklayarak ayırt edemezsiniz. Bu sebeple bilmediğiniz markaları satın almayın” diye konuştu.

derin-dondurucu-tavuk2.jpg

SAKLARKEN DİKKAT!

Beyaz etin saklama koşulları:

  • Etler hemen tüketilmeyecekse bir seferde kullanılacak miktarlarda kaplar içine konularak buzdolabı buzluklarında 1 hafta, derin dondurucularda 6 ay süre ile dondurularak saklanabilir.
  • Donmuş ürünler açıkta değil, buzdolabında çözdürülmelidir.
  • Donmuş bir ürün çözdürüldükten sonra, kesinlikle yeniden dondurulmamalıdır.

a) Buzdolabında saklama:

  • Ürünler, buzdolabında "+2 derecede" son kullanma tarihine kadar saklanabilir.
  • Çiğ etler ve pişmiş et yemekleri buzdolabında ayrı raflarda saklanmalıdır.
  • Pişmiş et yemekleri diğer pişmiş yemekler gibi buzdolabının üst veya orta raflarında saklanmalıdır. Etlerin buzdolabında güvenli saklama süreleri; büyük parçalı pişmiş tavuk yemekleri için 3 gündür.

b) Dondurarak saklama:

  • Son kullanma tarihinden önce konmak kaydıyla, tavuk eti derin dondurucuda (-18 °C veya daha düşük sıcaklıkta) 6 ay süreyle saklanabilir.
  • Tavuk eti, kemikli veya kemiksiz dondurulabilir. Bunun için pişirmeye uygun büyüklükte parçalara ayrılarak dondurma tercih edilir. Bu uygulama hem donma işlemini hızlandırır, hem de kullanma da kolaylık sağlar.