Sağlık personelini darp eden saldırgan serbest

Sağlık personelini darp eden saldırgan serbest
Sağlık Bakanlığı sağlıkta şiddeti katalog suçlar kapsamına alarak beyaz ve gri kodlar belirledi ama şiddet dur durak dinlemiyor. Son olarak Denizli Babadağ’da gezici sağlık hizmeti sırasında sağlık çalışanlarının saldırıya uğradığını belirten Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük suçlunun yakalandığı halde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığına işaret etti.

Dr. Derya Mengücük “Şiddet ne kadın, ne hekim, ne ebe ne de kolluk kuvveti demiyor, artıyor, taciz boyutunda yaşanıyor. Denetimli serbestliğe tabi olan bu saldırganın serbest kalması kabul edilemez. Sağlıkta şiddet bu şekilde önlenemez. Saldırganın derhal yakalanıp tutuklanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

BU KEZ GEZİCİ HİZMET VEREN PERSONELE SALDIRI
Sağlık Bakanlığı sağlıkta şiddeti katalog suçlar kapsamına alarak beyaz ve gri kodlar belirledi ama şiddet dur durak dinlemiyor. Son olarak Denizli Babadağ’da gezici sağlık hizmeti yapman bir sağlık çalışanı saldırıya uğradı. Fiziksel şiddet, tehdit ve cinsel taciz şeklinde yapılan saldırıdan kendi imkanları ile korunan ebe ve hekimin beyaz kod çağrısı ile olay yerine gelen jandarma da saldırgan ve yakınları tarafından şiddete maruz kaldı.

SENDİKADAN, O KARARA TEPKİ
Suçlu yakalanmakla birlikte tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Bu duruma tepki gösteren Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük “Sağlıkta şiddete bu şekilde hakim olmak yeterli ve mümkün değil. Bu olay, yeterli, etkin ve caydırıcı cezai yaptırımlar olmayınca şiddetin ulaştığı şekil ve boyutları açıkça gösteriyor” dedi.

'ŞİDDETİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ ÖNEMSENMİYOR'
Şiddetin kadın, hekim, ebe, kolluk kuvveti demeden artarak sürdüğüne işaret eden Dr. Mengücük “Şiddet taciz boyutunda yaşanıyor. Can güvenliğini tehdit ediyor. Şiddetin ruhsal tarafı da görmezden geliniyor. Günler ve aylarca devam edecek psikolojik etkileri önemsenmiyor, gerekli yardım ve destek verilmiyor” değerlendirmesini yaptı.

TUTUKSUZ YARGILANACAK
Yaşanan bu şiddet olayında denetimli serbestliğe tabi olan saldırganın, hakim tarafından serbest bırakılarak tutuksuz yargılanmasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Dr Derya Mengücük, saldırganın derhal yakalanarak tutuklanması gerektiğini söyledi.

'CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL'
Dr Mengücük sözlerini şöyle sürdürdü: “Etkin cezalar, caydırıcı yasalar yok. Böylesine vahim bir durumda bile tutuklanma yok. Şiddete de dur durak yok. Bahsedilen katalog suçlar kapsamından eser yok.
Sağlık Bakanlığının, bu konuda Adalet Bakanlığı ile gerekli yasa, düzenleme ve bildirimler için daha kararlı iş birliğine ihtiyacı olduğu açıktır. Sağlık çalışanlarının iş ve can güvenliği olmayan çalışma ortamlarına daha fazla tahammülü yok. Şiddete hakim olmak, engellemek ve en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlamak bakanlığın sorumluluğudur.”

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :