Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığına iyi gelen 10 doğal yöntem…

Burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Burun tıkanıklığına iyi gelen 10 doğal yöntem…
Çevresel faktörlerle tıkanan ve kısa bir tedavi yöntemiyle geçen burun tıkanıklığınıza iyi gelecek yöntemleri biliyor musunuz? Evde her zaman bulunan ürünlerle dakikalar içinde burun tıkanıklığınızı giderebilirsiniz. Burun tıkanıklığının günlük yaşantınızı etkilemesine engel olacağınız 10 doğal yöntemi sizler için derledik.

Bazı dönemlerde herkesi olumsuz etkileyen ve günlük yaşamı aksatan burun tıkanıklığı şikayetlerinin arttığı bir zamandayız. Baharda çiçeklerin açmasıyla artan polenler ve iklim değişikliği nedeniyle berbat bir halen gelen hava koşulları nedeniyle burun tıkanıklığı vakaları da sıklaştı. Solunum sırasında havanın filtrelenmesi, nemlendirilmesi ve ısıtılması gibi görevleri olan burun, farklı nedenlerle solunum sistemindeki görevini yerine getiremiyorsa tıkanıklıktan söz edilir. Ateşe kadar varan burun tıkanıklığında, mutlaka hızla doktora gidilmeli. Tıpta hastalık olarak kabul görmese de burun tıkanıklığı ağızdan nefes almaya zorlar ve ağız kuruluğuna, ağız kokusuna, tat alma bozukluğuna neden olur.

Yapısal bozukluklar, geniz eti, burun kemiği eğriliği, polen gibi nedenlerden dolayı alerjin maddeler, enfeksiyon, sinüzit, soğuk algınlığı, nezle, grip, saman nezlesi, hormon değişiklikler, uyku apnesi gibi çok sayıda nedenlerden dolayı oluşan ‘burun tıkanıklığı’ için pek çok farklı yöntem deneyerek kurtulabilirsiniz. Ayrıca boğaz enfeksiyonlarına, yüksek tansiyona ve hatta cinsel sorunlara dek çok fazla rahatsızlığı tetikler. Horlama da kronik burun tıkanıklığı problemidir. Bu şikayetleriniz varsa öncelikle kulak burun boğaz doktoruna başvurmalısınız. Ardından evde uygulayacağınız doğal yöntemleri kullanabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı için neler deneyebilirsiniz?

Yan etkileri olmayan doğal yöntemlerle kısa sürede burun tıkanıklığı sorunu geçirilebilir.

Burun tıkanıklığına iyi gelen aparatları deneyebilirsiniz.

Tıkanıklık için akla gelen ilk yöntem ‘burun spreyleri’dir.

Soğuk algınlığı ve alerji reaksiyonlarda ise ‘burun tıkanıklığı bandı’ tercih edebilirsiniz.

Kalorifer ve klimadan dolayı oluşan kuru hava da burun tıkanıklığı yapar. Bu yüzden ortamdan kaynar su buharı kullanıp ortamı nemlendirebilirisiniz.

Sigara ve kafein tüketimi de vücut dengesini bozup, burun tıkanıklığına yol açtığı için mümkün olduğunca uzak durulmalı.

Sağlıklı bir beslenme programı ve egzersiz de burun tıkanıklığının oluşumunu engeller ve oluştuysa geçmesine yardımcı olabilir.

Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız biraz yüksek bir yastıkta yatmayı da deneyebilirsiniz.

Burnun içinin nemli kalması için bolca su tüketilmeli.

Burun tıkanıklığına iyi gelen 10 doğal yöntem

sogan.jpg

1. Soğan

Burun tıkanıklığına dakikalar içinde çözüm sunan mucize; soğan. Birkaç parça soğan dilimini alın ve 4-5 dakika kadar koklayın, burnunuzun açıldığını görün.

limonn.jpg

2. Limon

Limon, burun tıkanıklığı ile savaşır. Sıktığınız limonun suyundan birkaç damla burnunuza çektiğinizde burun tıkanıklığı limon ile geçmiş olur. Limona çok az karbonat da ekleyebilirsiniz.

deniz.jpg

3. Deniz suyu

Burun tıkanıklığı deniz suyu ile açılır. En çok bilinen ve en etkili yöntem olan deniz suyu, tuzlu etkisiyle burnu tıkayan alerjenleri etkili şekilde yok eder. Yaşadığı bölgede deniz olmayanlar, deniz suyu solüsyonları içeren burun tıkanıklığı fısfıslarını seçebilir.

buhar.jpg

4. Buhar banyosu

Buhar banyosu yapılabilir. Burun tıkanıklığı doğal çözüm yöntemleri arasında buhar uygulamasına göre kaynamış suyun içine nane yağı, okaliptus, papatya gibi rahatlatıcı bitkiler ekleyip solunur.

tuz.jpg

5. Karbonat

Karbonat etkili bir burun açıcı. İçine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı tuz katarak kaynatılan yarım çay bardağı kadar su önce soğutulur. Soğutulan bu karışım, iğnesi çıkarılmış bir şırınga yardımıyla ya da avuç içine alınarak burna çekilir. Böylece burun tıkanıklığı, karbonat ve tuz karışımı ile kolayca açılır.

sirke.jpg

6. Sirke

Sirke kullanımında iki farklı yöntemle hazırlanan karışım bulunur. İlk yöntemde bir bardak suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir, bu karışımdan günde birkaç defa içilir.

İkinci yöntemde ise bir yemek kaşığı bal ile iki yemek kaşığı elma sirkesi bal iyice eriyene kadar karıştırılır. Günde iki üç kere tüketilebilir.

zencefil.jpg

7. Zencefil çayı

Zencefil, üst solunum yolu enfeksiyonlarında sıkça kullanılır. Mukozayı akışkan hale getiren zencefil uygulamasında; birkaç dilim zencefili sıcak suda bekletip içebilirsiniz. İçine bal ilavesi de yapabilirsiniz.

nane.jpg

8. Nane yağı

İçindeki mentol sayesinde burun tıkanıklığını iyileştiren nane yağı, daha rahat nefes almanıza yardım eder. Bir diğer faydalı yağ ise okaliptüs yağı. Bu bitkisel yağları yastık, yaka, yorgan gibi kişisel eşyalarınıza damlatarak daha iyi nefes alabilirsiniz. Esansiyel yağlar çok fazla damlatılmamalı, birkaç damlası yeterli.

lavanta1.jpg

9. Lavanta yağı

Burun tıkanıklığı için yastığınıza lavanta yağını damlatabilirsiniz. Yastığın iki köşesine birer damla lavanta yağı damlatın ve bu yastıkta uyuyun. Lavanta yağı, burun kanallarını açacaktır.

yag.jpg

10. Zeytinyağı

Burun tıkanıklığı zeytinyağı damlatılarak tedavi edilebilir. Yatmadan hemen önce ve sabah kalkıldığında burna damlatılan iki damla zeytinyağı tıkalı burnun açılmasına yardımcı olur.

Etiketler :