Başucu ilaçlarımız" ağrı kesiciler" hiç de sanıldıkları kadar masum değiller...

Başucu ilaçlarımız" ağrı kesiciler" hiç de sanıldıkları kadar masum değiller...
Birçoğunun isimlerini bir çırpıda sayabileceğimiz ağrı kesiciler sandığınız kadar masum değiller. Hele ki uzun ve düzenli kullanımlar sonunda sadece mide rahatsızlıklarıyla kalmayıp birçok sorun oluşturabiliyor.

Kimse acı içinde yaşamak istemez ve neyse ki günümüzde birçok farklı ağrı türü için etkili tedavilerimiz var. Ancak çok uzun süre alırsanız, birçoğu ciddi bir bağımlılık riski taşır. Bağımlı olup olmadığınızı nasıl anlarsınız ve ne yapabilirsiniz?
Baş ağrısı, sırt ağrısı, osteoartrit, karın ağrısı gibi vücudunuz ağrınız olduğunda bunu size söylemekte çok iyidir ve sorumlu olan sinir sisteminizdir. Beyniniz karmaşık bir sinir ağı aracılığıyla vücudunuzun her bir parçasına bağlıdır: Boynunuzun altında, tüm bu mesajlar omuriliğinizden geçer. 'Motor' sinirler, beyninizden her bir kasın hareket etmesini söyleyen mesajlar taşır; duyusal sinirler cildinizden, uzuvlarınızdan ve vücut organlarınızdan gelen mesajları geri taşır ve beyninize dokunma, sıcaklık ve ağrı hakkında bilgi verir.

Vücudumuzun çoğu yerinde bu "duyu sinirlerinin" bir ucunda ağrı sensörleri bulunur. Onlar olmadan, yanan bir alevden elinizi çekmezsiniz veya karın ağrınız varsa yardım aramazsınız.

ilac2.jpg

Acıyı uyuşturmak
Çoğu ağrı kesicinin amacı, beyninizin bu sinir sinyallerinden aldığı hissi azaltmaktır. Vücudunuzdaki karmaşık kimyasal yollar, vücudunuzun herhangi bir bölümünde iltihaplanma veya hasar olması durumunda kimyasalların salınmasına neden olur.
Kanser ağrısının yanı sıra kaslardan ve eklemlerden gelen ağrı sinyalleri, genellikle kodein veya tramadol gibi daha güçlü opioid ağrı kesiciler gibi ağrı kesicilere veya pregabalin ve gabapentin gibi sinir sistemi üzerinde çalışan ilaçlara iyi yanıt verir.Ancak bazı ağrı kesiciler son derece bağımlılık yapabilir. Hepimiz eroin bağımlılığını biliyoruz - aslında, diamorfin (eroinin tıbbi terimi) on yıllardır kalp krizi ağrısının standart tedavisi olmuştur. Ve eroin opioid ailesinin bir parçasıdır.
Bağımlılık yapan bir ilacın tıbbi tanımı, aynı etkiye sahip olmak için zaman geçtikçe daha fazlasına ihtiyaç duymanız ve eğer yoksa onu arzulamanızdır. Yoksunluk belirtileri arasında terleme ve baş dönmesi, kaygı ve nefes darlığı ve aynı zamanda şiddetli ağrı bulunur.
Daha da endişe verici olan bazı ağrı kesiciler, vücudunuzu ağrıya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Ağrı kesici alıyorsanız ve ağrınız varsa, içgüdünüz daha fazla ağrı kesici almaktır, bu da bağımlılığı beslemekle sonuçlanabilir.
Ağrı kesici ilaçları gerektiği miktardan çok kullanmak bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Bunun yanında diğer organlar ve sistemlerde bu durumdan olumsuz şekilde etkilenmektedir.

Fazla ağrı kesici kullanmak;
Mide olmak üzere sindirim sistemi ve öteki organlara da zarar verebilir. Mideyi türlü zararlara, virüs benzeri rahatsızlıklara ve dokunun zedelenmesine karşı korumakta olan mide mukozası, fazla oranda ağrı kesici tüketilmesi ile hasar alır ve midede kanama, ülser ve ağır ağrıların yol açar.
Ağrı kesicilerin fazla kullanımı aynı zamanda karaciğerin üzerinde de olumsuz etkiler oluşturur. Karaciğer işlev testlerinin doğru çalışmaması ile başlayan bu sağlık sorunu, karaciğer yetmezliği gibi birçok sorunun gelişmesine neden olmaktadır.
Bilinçsiz ilaç kullanımı yüzünden önemli ölçüde etkilenmekte olan öteki organ ise bağırsaklardır. Gerekli miktarın dışında ilaç tüketmek bağırsak sisteminin fonksiyonunu olumsuz etkileyerek uzun süren kronik ishal sorunu oluşmasına sebep olur. Genellikle kimyasal içerikler ile geliştirmekte olan ilaçların yüksek oranda kullanılması bedenden atılmasını zorlaştırır ve böbrek metabolizması üzerinde kötü etkiler oluşturur. Ağrı kesiciler sadece uzman kontrolünde ve gereken durumlarda kullanılmalıdır.

Akılcı İlaç Kullanımı
Kronik baş ağrısı olan her üç kişiden birinin aslında 'ilacın aşırı kullanımına bağlı baş ağrılarından' muzdarip olduğu düşünülmektedir. Vücudunuz ağrı kesicilere uyum sağlar ve kanınızdaki seviyeler düştüğünde yoksunluk belirtileri yaşarsınız. Bu bir "geri tepme" baş ağrısına neden olur ve bariz yanıt daha fazla ağrı kesiciye ulaşmaktır. Bu, migreni olan ve aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrılarına daha yatkın görünen kişiler için özel bir sorundur.
Parasetamol gibi 'basit' ağrı kesiciler veya ibuprofen veya naproksen gibi iltihap önleyici tabletler bile haftada en az üç kez ve üç ay boyunca alırsanız bağımlılık yapabilir. Bununla birlikte, kodein içeren tabletler çok daha kötüdür. Üç ay veya daha uzun süre haftada sadece iki kez alındığında bu baş ağrılarına neden olabilirler ve onları durdurmakla birlikte gelen baş ağrılarını ve ağrıları atlatmak çok daha uzun sürer.

Diğer ağrı kesici riskleri
İltihap önleyici ilaçlar, çok uzun süre alırsanız şiddetli mide iltihabına neden olabilir ve kalbinize veya böbreklerinize zarar verebilir.
Birleşik Krallık'ta opioidler için verilen reçetelerin sayısının on yılda iki katına çıkarak yılda 12 milyondan 24 milyona çıkması pek şaşırtıcı değil. Ve 192.000'e kadar insanın bunlara bağımlı olabileceği düşünülüyor.
Ağrı kesicileri uzun süreli bir durum için alıyorsanız hemen kesmeyin. Ancak düzenli dozlarda güçlü ağrı kesiciler alıyorsanız kendinize bazı ciddi sorular sorun.
İlk olarak, üç ayı aşkın süredir düzenli olarak ilaç alıyor musunuz? Eğer öyleyse, günde kaç tane ağrı kesici aldığınızı tam olarak biliyor musunuz? Hiç reçete edilen dozdan daha fazlasını almak için çaba gösterdiniz mi? Reçetenizin yenilenme zamanı gelmeden ilaçlarınızın bittiğini mi düşünüyorsunuz? Her zaman tükeniyor gibi göründüğünüz için eşiniz de dahil olmak üzere diğer insanlardan tablet 'ödünç alıyor musunuz?
Ağrıyla baş etmek kolay değildir. Bu sorulardan herhangi birine 'evet' yanıtı verdiyseniz, doktorunuzla konuşun. Seçenekler arasında ağrı yönetimi klinikleri, ağrı grubu çalışması, fizyoterapi uzmanı değerlendirmesi ve muhtemelen danışmanlık yer alır.
Kaynak:https://www.saglik.org.tr/