Bakanlık, tedavi rehberinden çıkardığı ilacı test sonucu çıkmayanlara bile vermiş!
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 13.05.2021 09:56

Bakanlık, tedavi rehberinden çıkardığı ilacı test sonucu çıkmayanlara bile vermiş!

Prof. Dr. Ersin Yarış, koronavirüs tedavi rehberinden çıkarılan hidroksiklorokin etken maddeli ilacın temaslılara ve test sonucu çıkmayanlara dahi verildiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgınının başından bu yana kullandırılan hidroksiklorokin etken maddeli ilacı tedavi rehberinden çıkarmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Erken kullanmaya başladık ve 1 milyon kutu alıp depoladık” demişti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, hidroksiklorokin etken maddeli Plaquenil isimli ilacın tedavi rehberinden çıkarılmasını, “doğru ama geç alınmış bir karar” olarak yorumladı. Prof. Dr. Yarış, “Bu ilaçtan kaç kutu alındığının açıklanması lazım. Ben bu ilacın 1 milyon civarında kişide kullanıldığını düşünüyorum. Kaç kişide nasıl etkiler ortaya çıktı? Dünya buna hayır derken Bakanlık buna neden evet dedi? Bunlar açıklanmalı” dedi.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Yarış şunları söyledi:

Teorik olarak bu ilacın ölümlere neden olması mümkün” diyen Yarış, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hekimler Sağlık Bakanlığı’na yan etki bildirimleri yapar. Ne kadar bildirim geldi? Bu bildirimler değerlendirildi mi? Hiçbiri açıklanmıyor. Bu ilacın kullanımına ilişkin veriler Sağlık Bakanlığı’nın dışında kimsede yok. Bu ilaç bırakın hastanede yatanları, Covid-19 hastalarını, temaslılara bile verildi. Bunu tanı tedavi rehberine dayanarak yaptılar. Bakanlık şeffaflıktan çok haz etmediği için bu verileri paylaşmıyor.

Türkiye’de ilk Covid-19 vakası Mart 2020’de çıktı ve bu ilaç o zaman tedavi rehberine girdi. Bundan hemen sonra ilk itirazlar gelmeye başladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) zararları nedeniyle bu ilacın tedavi protokollerinden çıkarılmasını istedi. TTB olarak bu ilacın işe yaramadığını ve birçok ülkenin bunu kullanmaktan vazgeçtiğini dile getirdik. ABD de bu ilaca yönelik acil kullanım onayını kaldırdı. Bir yıldır bu ilacın bir işe yaramadığını söylüyoruz.

'Herkese veriliyordu' 

TTB 2’nci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise "Bir yıldır TTB ve Dünya Sağlık Örgütü olarak birçok kez söylememize rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından hidroksiklorokin tedaviden yeni kaldırıldı. Çok kısa süre öncesine kadar Sağlık Bakanlığı’na ait tüm sağlık birimlerinde hidroksiklorokin, test yaptırmaya gelenlere dahi test sonucu çıkmadan veriliyordu" ifadelerini kullandı. 

 

Sağlık