Bakan Koca: Her 4 vakadan 1'i Omicron

Bir hafta önce her 10 vakadan 1'inin Omicron olduğunu söyleyen Bakan Koca, rakamları güncelledi. Artık her 4 vakadan 1’i Omicron.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ocak 2022 13:02
Bakan Koca: Her 4 vakadan 1'i Omicron

Koronavirüsün önceki varyantlarda bulaş riskini azaltmak için iki metre mesafe yeterli iken Omicron'un bulaşması ihtimali için bu mesafenin dahi yeterli olmadığına dikkati çeken Bakan Koca, yeni varyantın bilhassa kapalı ortamlarda daha uzak mesafeden de bulaştığı uyarısını yaptı. "Virüsün nasıl bulaştığını, kişisel koruyucu önlemlerin mutlak gerekliliğini toplumca biliyoruz" diyen Koca, maskesiz durulan anların, kapalı mekânların ve havalandırılmamış ortamların riskli olduğunun bir kez daha altını çizdi.

Hatırlatma dozu önemli

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu'nun haberine göre, Hatırlatma dozu yaptıranlarda, virüsün hastaneye kişileri düşürmesi veya akciğere inerek yoğun bakım gerektirmesi gibi durumların çok çok az olduğunu vurgulayan Koca, vaka sayısındaki hızlı artış göz önüne alındığında 3. doz aşının koruyuculuk etkisinin belirgin şekilde ön plana çıktığını kaydetti. Koca, hatırlatma dozu için vatandaşlara Turkovac, Sinovac ve BioNTech aşılarının seçenekli olarak sunulduğunu söyledi.

"Pandeminin, etkisi azalan varyant ortaya çıktığında mevsimsel gribe dönüşeceğini öngörüyoruz" diyen Bakan Koca, "Aşıların etkinliği ve yeni geliştirilen ilaçlar sayesinde ayrıca Omicron tipi varyantın baskın hale gelmesi ile pandemi döneminin sonunun gelebileceği öngörülüyor" mesajı verdi.