Araştırma: Covid'i ağır geçiren kişilerin IQ puanı düşüyor

Bilim insanları 2020 yılında ortaya çıktığından bu yana büyük bir kriz yaratan Covid-19 üzerine ilgi çekici bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma, hastalığı ağır geçiren kişilerin zihinlerinde kayıplar yaşandığını ortaya koydu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mayıs 2022 12:42
Araştırma: Covid'i ağır geçiren kişilerin IQ puanı düşüyor

Cambridge’teki Addenbrooke’s Hospital’da yapılan bir araştırma, Kovid-19'u ağır geçiren kişilerin zihin aktivitelerinde kayıp meydana geldiğini ortaya çıkardı.

10 IQ puanı azalıyor

Yaş ortalaması 51 olan ve 16’sı yoğun bakımda tedavi gören 46 koronavirüs hastasını inceleyen bilim insanları, hastalığı ağır geçirenlerin beyinlerinin yaklaşık 20 yıl yaşlandığını ve bunun da 10 IQ puanı azalma anlamına geldiğini aktardı.

Covid-19'u yenmeyi başaran kişilere yapılan neden-sonuç ve problem çözme testlerinden elde edilen sonuçlarda, hastalığı ağır atlatanların "zihinsel keskinliğinin" azaldığı tespit edildi.

Araştırmada yer alan Imperial College London’da görevli Profesör Adam Hampshire, "İngiltere2de yaklaşık 40 bin kişi yoğun bakımda corona virüsünü atlattı ve bazıları da hastaneye kaldırılmasa da hastalığı ağır geçirdi. Zihin sağlığı sorunları devam ediyor ve bu konuya dikkatli bir şekilde eğilmeliyiz" dedi.