Akdeniz diyeti yapan kadınların erken ölüm riski düşük çıktı. Peki Akdeniz diyeti nedir? Akdeniz diyetinde neler yiyebilirsiniz?

Akdeniz diyeti yapan kadınların erken ölüm riski düşük çıktı. Peki Akdeniz diyeti nedir? Akdeniz diyetinde neler yiyebilirsiniz?
Avustralya’da yeni yapılan bir araştırma, Akdeniz diyeti sayesinde kadınların erken ölüm oranının neredeyse dörtte bir oranında azaldığını ortaya koydu. Peki bu diyet neden özellikle kadınlar için faydalı? İşte yüzbinlerce kadınla yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları...

Avustralya’da 700 binden fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, Akdeniz diyetini uygulayan kadınların erken ölüm riskinin daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Peki Akdeniz diyetinin içeriğinde neler var? Akdeniz diyeti, tam tahıl, sebze, meyve, baklagil, kabuklu yemiş, balık ve zeytinyağı açısından zengin... Akdeniz diyetinin son yıllarda beyni güçlendirici ve kalbe yardımcı etkileri tespit edildiği için de oldukça popüler durumda...

akdeniz-diyeti-nasil-yapilir.jpgAvustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden bir ekip, Heart Dergisi'nde yayınlanan araştırma için 2003 ile 2021 yılları arasında yayınlanan 16 çalışmanın verilerini birleştirdi.

akdeniz-diyeti-nedir-2-haftada-8-kilo-zayiflatan-diyet-listesi-4-600x400.jpg

Ağırlıklı olarak ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalar, 18 yaş ve üstü yüzbinlerce kadından alınan verileri kapsıyor. Katılımcı kadınların kardiyovasküler sağlıkları ortalama 12,5 yıl boyunca takip edildi.

akdeniz-diyeti-nedir-3057-1.jpgAraştırmacılar, Akdeniz diyetine sıkı sıkıya bağlı kalanların kardiyovasküler hastalık riskinin yüzde 24 oranında azaldığını tespit etti.

Ayrıca Akdeniz diyeti uygulayanların herhangi bir nedenle erken ölüm riskininin de yüzde 23 oranında düştüğü ortaya çıktı.

Akdeniz diyeti yapanların koroner kalp hastalığı riski ve felç geçirme olasılıkları da yüzde 25 oranında daha düşük çıktı.

akdeniz-diyeti.webpBu diyetin neden özellikle kadınlar için faydalı olduğu bilinmiyor. Buna araştırmacılar da vurgu yapıyor. Çalışmada yer alan Dr. Sarah Zaman, “Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalık ve ölüm üzerindeki cinsiyete özgü etkisini açıklayan mekanizmalar belirsizliğini koruyor” dedi.

Kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki tüm kadın ölümlerinin üçte birinden fazlasını oluşturuyor.

adsiz-11-fw.png