Ağrılarınızda hemen ağrı kesicilere sarılmayın…Her evde bulunan doğal ağrı kesicileri deneyin...

Ağrılarınızda hemen ağrı kesicilere sarılmayın…Her evde bulunan doğal ağrı kesicileri deneyin...
Vücudumuzun her bölgesi için aynı ilacı kullanmıyoruz dolayısıyla ağrılara göre farklı farklı doğal ağrı kesiciler de bulunuyor. Mesela diş ağrıları için farklı bir şey kullanırken, sırt ve bel ağrıları için farklı bir doğal ağrı kesiciye başvurabiliriz.Ağrı kesicileri de sık sık kullanmak tavsiye edilen bir durum değil.Peki yerini daha doğal hangi çözümler alabilir?

Özellikle soğuk havalarda ve mevsim değişikliklerinde ağrılarda artış olur. Soğuk havalarda hastaların şikayetlerinde bariz bir şekilde artış gözlenir. Bu dönemlerde insanların hayat kalitelerinde ve iş gücünde gözle görülür bir azalma olur.Bu durumlarda evde ne tür ağrı kesiciler yapılabilir?

Karanfil ile diş ağrılarına veda edin

Karanfilin içeriğinde öjenol adlı bir maddenin varlığını keşfetti. Bu madde, doğal bir anestezi ilacı olarak kullanılabilir. Bununla birlikte ağrıyan dişler için karanfil çiğnemek, diş ağrısını kısa bir süre içerisinde kesecektir. Ayrıca karanfil çiğnemek, diş eti iltihaplanmasının da önüne geçecektir. Bu yüzden dişiniz ile ilgili çoğu sıkıntı için karanfilden yardım alabilirsiniz.

Bütün bunlar ile birlikte karanfil, kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı da iyi bir ilaç olarak kullanılabilir. Bunun için 1 çay kaşığı kadar karanfil tozunu, bir bardak suya dökün ve her sabah için. Bu sayede kalp ve damar rahatsızlıklarını yaşama olasılığınız düşecektir.

Elma sirkesi ile mide ağrılarına veda edin

Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, her yemekten önce bir bardak suyun içerisine katılmış 1 yemek kaşığı elma sirkesi içmenin mide ağrılarını kestiğini söylüyor. Bununla birlikte elma sirkesi içerisinde malik ve tartarik asit bulunmaktadır. Bu asit bileşenleri, mide ekşimesine yol açacak etmenleri engellemektedir. Bu yüzden mide ekşimesi yaşayan kişilerinde bir miktar elma sirkeli su içmeleri gerektiği söylenmektedir. Aynı zamanda elma sirkelerinde bulunan bu asit bileşenleri, vücutta bulunan proteinlerin ve yağların parçalanmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de elma sirkesi tüketmek, sindirim hızını arttırmaktadır.

Kiraz ile eklem ve baş ağrılarına veda edin

Osteoartrit, gut ve kronik baş ağrı türleri herkes tarafından yaşanmaktadır. Özellikle baş ağrıları, gün içerisinde hiçbir iş yapamamamıza neden olabiliyor. Bu tür ağrılardan kurtulmak için ağrı kesicilere başvursak bile zamanla kendimizi bu tür ağrı kesicilere bağımlı hale getirebiliriz. Ancak doğal ağrı kesiciler sayesinde, bu tür ağrılardan kolayca kurtulabilirsiniz. Eklem ve baş ağrıları için uzmanlar, kiraz tüketmeyi tavsiye etmektedir. Kirazın içeriğinde bulunan bazı besin maddeleri, asprin ve ibuprofenden 10 kat daha güçlü olduğu söylenmekte. Bu yüzden de sadece kiraz yiyerek hem midenize zarar vermez hem de baş ve eklem ağrılarından kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

Nane yağı ile kas ağrılarına veda edin

Özellikle sporcularda görülen kas ağrıları, kişinin gün içerisinde neredeyse hareket edememesine neden olmaktadır. Ancak bu tür sorunları nane yağı ile çözebiliyorsunuz. Bu arada belirtmek gerekir ki, kas ağrıları doğru şekilde tedavi edilmezse, aylarca sürebilmektedir. Bu yüzden kas ağrıları için kesinlikle doğru tedavi methodları kullanmanız gereklidir. Nane yağı ile birlikte banyo yapmanız gerekli. Bunun için küvetinizi sıcak su ile doldurun. Daha sonra ise banyo suyunuzun içerisine 10 damla kadar nane yağı damlatın. Sıcak su kaslarınızı gevşetirken nane yağı kaslardaki sinirlere etki ederek, kas ağrılarının dinmesini sağlayacaktır.