Aç kalmadan kilo vermenin püf noktaları

Aç kalmadan kilo vermenin püf noktaları
Fazla kilolarınızı verme konusunda iradenize hakim olamıyorsanız size uygun bir diyet listesi ile hem doyarak hem de inatçı kilolardan kurtulabilirsiniz...

Yemeklerden mahrum kalmayarak, açlıktan uzak şekilde nasıl zayıflanır kadın ve erkeklerin kafasında soru işaretleri oluşturan konulardan biridir. En sağlıklı kilo verme şekillerinden biri olan doyarak zayıflamak, pek çok kişiyi memnun etmektedir. Eğer uzun süre diyet yapamıyorsanız ve kilo verme konusunda iradenize hakim olamıyorsanız size uygun bir diyet listesi sayesinde doyarak kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

En sevdiğiniz yemekler gözünüzün önünden geçerken, kendinize nasıl zayıflayacağım diye sorabilirsiniz. Porsiyon kontrolü sağladığınız durumda diyet listenize sevdiğiniz lezzetleri ekleyebilirsiniz. Bu sayede nasıl zayıflanır evde diyet yapılır mı diye düşünmekten vazgeçebilirsiniz. Çünkü diyetisyenler her kişinin hayatına ve biyolojik özelliklerine göre doyurucu diyet listeleri hazırlamaktadır. Tamamen damak zevkinize uygun şekilde, dikkat ederek ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Kendinizi Aç Bırakmadan Kilo Vermenin Anahtarları

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermenin çok önemli anahtarları olduğunu biliyor muydunuz?

En büyük sorun, çoğu diyetin gerçekten kısıtlayıcı olması ve neredeyse bizi aç bırakmasıdır. Bununla birlikte, doktorlar ve beslenme uzmanları bu konuyu yoğun bir şekilde araştırıyor ve bu konuda daha iyi bir yol olduğunu söylüyorlar.

Çok sayıda diyet, egzersiz ve kilo verme kaynağı bulabilirsiniz. Uzmanlar, dünya nüfusunun neredeyse %40’ının aşırı kilolu olduğunu ve obezitenin 1970’lerden bu yana dünya çapında üç katına çıktığını tahmin ediyor.

Obezite sadece estetik düzeyde bir sorun değil, dünya çapında bir sağlık sorunu haline geldi. Bu yazımızda kendinizi aç bırakmadan nasıl kilo vereceğinizi açıklayacağız!

Kilo vermenin önemi

Günümüzde, aşırı kilolu insanların sayısı çok yüksek ve istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Bunun nedeni, son yıllarda yerleşik bir yaşam tarzına, işlenmiş gıdalarla dolu bir diyete ve yağ açısından zengin fast fooda adapte olmamızdır.

Sağlık kampanyaları ne kadar toplumu bilinçlendirmeye çalışsa da çoğu insan aşırı kilolu olmanın sadece estetik bir sorun olduğunu düşünüyor. Ancak, bu durum zannedilenden çok daha ciddi. Fazla kilolu olmak ve obezite bir sağlık sorunudur.

Her iki durum da metabolik problemler ve hastalıklarla ilgilidir. Araştırmalar, aşırı kilolu kişilerin diyabetten muzdarip olma eğiliminin daha yüksek olduğunu ve kardiyovasküler problem yaşama riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu, Circulation Research dergisinde yayınlanan bir makalede belirtilmiştir.

Tüm bu sebeplerden dolayı kilo vermemizi sağlayan bir diyet bulmak çok önemlidir. Ancak, sadece kilo vermek yeterli değildir, aynı zamanda verdiğimiz kiloyu korumak ve korkunç geri tepme etkisinden kaçınmak da önemlidir. Aynı şekilde, diyetinizi sürekli ve günlük egzersizle birleştirmek de önemlidir.

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek için, lif oranı yüksek fakat kalorisi düşük yiyecekleri seçmelisiniz. Aç kalmadan kilo vermek için esas fikir, tokluk hissini artıran, ancak kalorisi çok yüksek olmayan yiyecekler bulmaktır. Örneğin elma yemek ile çikolata yemek aynı şey değildir. Elma daha az kaloriye ve daha fazla hacme sahip olduğundan daha doyurucudur.

Bu nedenle, her şeyden önce, lif açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek önemlidir. Yüksek lif içeren yiyecekler sindirilmeden önce sindirim sisteminde daha uzun süre kalırlar. Advances in Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bu sayede açlığımızın artması daha uzun sürüyor.

Ek olarak, bu yiyecekler oldukça büyük olma eğilimindedir, ancak elma ile örneklediğimiz gibi az kalori içerir. Tüm meyve ve sebzeler bize vitamin sağlar, bağırsak geçişini iyileştirir ve tokluğu artırır.

Öte yandan, diyetteki yağ alımını azaltmamız ve protein miktarını da artırmamız gerekiyor. Tavuk, hindi veya bazı balıklar gibi az yağlı etler, aç kalmadan kilo vermenize yardımcı olabilir.

Glisemik indeks gibi hesaba katmamız gereken başka yönler de vardır. Bu, bir besinin kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini ölçen bir parametredir. Başka bir deyişle, bir gıdanın glisemik indeksi düşükse, kan şekeri zirvesi daha düşük olacaktır.

Bu, tokluk hissi ile de doğrudan ilişkili olduğu için önemlidir. Ek olarak, daha önce de belirttiğimiz gibi, aşırı kilolarıyla bağlantılı bir hastalığı olan diyabetli kişiler için de çok önemlidir.

Sağlıklı bir diyet sıkıcı veya yavan olmak zorunda değildir. İşin sırrı, yiyeceklerle elde ettiğimiz denge ve enerji dengesinde.

Kendinizi Aç Bırakmadan Kilo Vermek İçin Diyetinizi Optimize Edin

Kendinizi aç bırakmadan kilo vermek mümkündür. Bunu doğru bir şekilde yapmak için en ideal yol her zaman bir beslenme uzmanına veya doktora danışmaktır. Ayrıca, diyetler egzersizle birleştirilmeli ve ara sıra bir şey olarak değil bir yaşam tarzı olarak ele alınmalıdır.

Herhangi bir dengeli beslenme diyeti, meyve ve sebzeler içermelidir. Ayrıca yeterince su içmek de çok önemlidir. Bu miktar kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de günde yaklaşık 1,5 ila 2 litredir. Diyet planınızı hazırlarken yiyeceklerin kalori içeriğini ve sağlayabileceği tokluğu göz önünde bulundurmalısınız.

Etiketler :