A tipi kan grubu olanların riskli olduğu söylenmişti: Kan grupları koronavirüste etkili mi?
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 06.04.2021 14:08

A tipi kan grubu olanların riskli olduğu söylenmişti: Kan grupları koronavirüste etkili mi?

ABD'de kan grubunun koronavirüste etkili olup olmayacağına yönelik bir araştırma yapıldı.

Yapılan araştırma, kan grubunun koronavirüs hastalığına yakalanma ya da hayatını kaybetme gibi ihtimalleri hiç etkilemediğini ortaya koydu. Önceki çalışmalar, A tipi kan grubuna olan kişilerin koronavirüse yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Bununla birlikte bilim insanları, virüse yakalanma riskini artıran kanıtlanmış faktörlerin cinsiyet yaş ve etnik köken olduğunu vurguladı.

Türkiye'de en sık rastlanan grup A grubu 

Kan grupları coğrafya ve etnik kökene göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre Türkiye’de  en çok rastlanan kan grubu "A Rh Pozitif", en az rastlanan grup ise "AB Rh Negatif" kan grubu. Önceki çalışmalar, A tipi kanı olan kişilerin  koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu bulmuştu.

100 bin kişi incelendi

Ancak, ABD’li araştırmacılar, Covid-19 ve kan grupları arasındaki şimdiye kadarki en kapsamlı ve kontrollü analizi gerçekleştirdi. Salt Lake City'deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü'nden Dr Jeffrey Anderson ve ekibi  Çin, Avrupa, Boston, New York ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü. JAMA Network Open'da yayınlanan araştırma kapsamında, Mart ve Kasım 2020 arasında Utah, Idaho ve Nevada'da Covid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtlarını analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir ilişki bulunamadı.  

Riski artıran faktörler arasında kan grubu yok

Araştırmanın yazarları, “Çalışmamızın büyük ve ileriye dönük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19'un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan bilim insanları, önceki çalışmaların neden farklı sonuçlara vardığını açıklayamıyorlar, ancak önceki sonuçlara yol açmış olabilecek çeşitli faktörlerden bahsetti. Sınıflandırılmayan istatistiki verilerin ve genetik farklılıkların bazı kan gruplarının daha fazla risk altında olduğunu gösteren çarpık sonuçlara yol açmış olabileceğini söylediler. Bununla birlikte, çalışma, kan grubunun olmasa da, diğer faktörlerin gerçekten Covid-19 riskini artırdığını buldu. Bunlar arasında erkek olmak, daha yaşlı olmak ve ayrıca beyaz etnik kökene sahip olmayan insanlar vardı

Araştırmacılar, “Covid-19'lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni  ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” dedi.

Sağlık